Asrın felaketi çünkü asrın ihmali

Karar Gazetesi Yazarı Mustafa Karaalioğlu'nun bugünkü (09.02.2023)'' Asrın felaketi çünkü asrın ihmali'' başlıklı yazısı.

Hatay’dan, Maraş’tan, Adıyaman’dan ve daha birçok yerden enkaz altında adres bilgisi geliyor. “…adresindeyim. Ne olur yardım edin” Bir acının bundan daha çaresiz dili olabilir mi? İnsanlar, üzerlerine yıkılan duvarlara, acımasız soğuğa ve duyulmayan seslerine karşı hayatı için yalvarıyor. Umutsuzca uzanacak bir el arıyorlar. Biz, dışarıdaki çaresizler ise “Şu anda kim bilir enkazına ulaşılamayan kaç kişi var. Soğuk, açlık… Neler yaşıyorlar?” diye aynı umutsuzlukla mırıldanıyoruz.

Her kötü haberle ölüyoruz, her mucize kurtuluşla teselli buluyoruz. Deprem ülkesinin depreme duyarsız insanları olarak nerede hata yaptık sorusuna cevap sarıyoruz. Cevabı belli soruya… Her yerde hata yaptık. hataların hiçbirini ıskalamadık… 25 sene önce unutulmaz bir acıyla yıkıp geçen depremi unuttuk, ardından gelen ikazları umursamadık; geleceği besbelli Maraş depreminin habercilerine başımızı döndürüp bakmadık bile. Böyle yıkıldık işte. Sadece evlerle değil, hastanelerle, yollarla havaalanlarıyla birlikte yıkıldık.

Bir ülke, bir devlet 25 sene önce yaşadığı felaketten ders almaz, çeyrek asrı boşa geçirir ve insanlarının içinde ölüme gideceği belli binalarda oturmasına göz yummaya devam...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Çürüme 20 Mart 2023 | 281 Okunma Yıkıldık, öldük ve aldığımız ders yine bu mu? 18 Mart 2023 | 204 Okunma Binaları böyle olan ülkenin ekonomisi, diplomasisi, bilimi, eğitimi nasıldır? 13 Mart 2023 | 520 Okunma Zafere Erdoğan mı Kılıçdaroğlu mu daha yakın? 11 Mart 2023 | 6.940 Okunma Zincirin halkalarını birleştirme mesaisi 09 Mart 2023 | 471 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar