Altılı Masa’nın da Erdoğan gibi bir hakkı var

Karar Gazetesi Yazarı Mustafa Karaalioğlu'nun bugünkü (28.11.2022)''Altılı Masa’nın da Erdoğan gibi bir hakkı var'' başlıklı yazısı.

Altılı Masa bugün Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem önerisini açıklayacak. Bir süredir üzerinde çalışıyorlardı ve biraz da ağır ilerliyordu. En nihayet, liderlerin son toplantısında hızlanma kararı aldılar ve yaptıkları çalışmayı ilan ettikleri gibi kamuoyunun huzuruna çıkarıyorlar.

Elbette, Altılı Masa’dan beklenen asıl açıklama Cumhurbaşkanı adayının kim olacağıdır. Bununla birlikte yeni döneme ilişkin başta parlamenter sistem taslağı olmak üzere, geçiş dönemi haritası ve ortak söylem belgesi ve devamında ortak seçim beyannamesi olmazsa olmaz önemdedir. Aday daha önce açıklanmış olsa da bu belgeler yazılmak zorundaydı, son güne kalsa da. Altı ayrı partinin bir araya gelme şartlarının bir mukaveleye dökülmesi kadar normal bir şey olamaz. Seçmen için de gereklidir çünkü masadaki partiler kadar seçmen tabanları da ortak hedefe yürümek ve ortak adayı seçmek için, sınırları ve sonrasını bilmek, görmek ister.

Dolayısıyla, ortak adayın açıklanmamasıyla Altılı Masa’nın her durumda yapmak zorunda olduğu işlerin önemi azalmaz. Tek bir parti gibi olmayacaklar ve olmasınlar da ama kendilerini tek bir iktidar gücü haline getirecek vizyona ihtiyaçları vardır. Umarız bu belge...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Kaybolan değerlerin silinen çizgilerin seçimi 21 Ocak 2023 | 351 Okunma Masa aday için beklerken siyasette neler oldu, oluyor? 16 Ocak 2023 | 1.911 Okunma Ortak yönetim modeli mi yeni dönem vizyonu mu? 14 Ocak 2023 | 192 Okunma Alkış, kudret ve talih 12 Ocak 2023 | 1.594 Okunma Erdoğan, dört yılın Erdoğan’ını yenerek seçime gidiyor 09 Ocak 2023 | 2.467 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar