Sâhibü’l vefâ direniş adamı Ramazan Keskin Hocaefendi

 Bu sene Muharrem ayında gönlümüze yeni bir matem düştü. Malatya’nın direnen hocası Ramazan Keskin Hocaefendi âhirete göçtü. Ramazan Keskin Hocaefendi; Müslümanların ağızlarından laf...

 

Bu sene Muharrem ayında gönlümüze yeni bir matem düştü. Malatya’nın direnen hocası Ramazan Keskin Hocaefendi âhirete göçtü. 

Ramazan Keskin Hocaefendi; Müslümanların ağızlarından laf alan değil, gönüllerinden dert alan bir hocaydı. İslâm’ın izzetli günlerini, Müslümanların halifeli anlarını görmeden gitmek kendisini kahrediyordu. Bir “Nesl-i Cedid” in peşindeydi. “Nesl-i Cedid” adeta özlemi olmuştu. İçine büyüktü, zira denizaltı gibiydi. Görünmeyi değil gürültüyü sevmezdi.  Görüldüğü yerde de Allah’ı hatırlatmayı esirgemezdi.

Ramazan Keskin Hocaefendi; masum değildi, günahkâr bir Allah kuluydu. Amel defterine bilerek veya bilmeyerek yazılan günahlarını tevbe silgisiyle siliyordu. Allah katında günahlarının affı için Müslüman kardeşlerinden de dua taleb ediyordu. Tam bir tevazu ve samimiyet abidesiydi.

Ramazan Keskin hocanın dünyası; darılma dünyası değil, dayanma ve dayanışma dünyasıydı.  Müslümanları...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Asr-ı saadet özlemi 25 Ocak 2023 | 434 Okunma Ahlâk vazgeçilemez Rabbanî kıstasdır 18 Ocak 2023 | 61 Okunma Ahlâkın gücü bir ihtiyaçtır 11 Ocak 2023 | 72 Okunma Dindarlık; hayattan uzak durmak değil, haramdan uzak durmaktır 04 Ocak 2023 | 482 Okunma Din istismarı, hımarlaşmanın alâmetidir/2 28 Aralık 2022 | 84 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar