Kâfirlere itaatin sonu inkılab-ı hüsrandır

Yeryüzünde “itaat” ve “isyan” ile imtihan olunmak her mü’minin kaderidir. Kişi kime, niçin ve neden itaat ettiğini bilmiyorsa mü’min kalması mümkün değildir. Rabbimiz uyarıyor:“Ey iman edenler!...

Yeryüzünde “itaat” ve “isyan” ile imtihan olunmak her mü’minin kaderidir. Kişi kime, niçin ve neden itaat ettiğini bilmiyorsa mü’min kalması mümkün değildir. Rabbimiz uyarıyor:

“Ey iman edenler! Siz eğer kâfir olanlara itaat ederseniz/uyarsanız sizi gerisingeriye (küfre) çevirirler de büsbütün inkılab-ı hüsrana uğrarsınız.” (Âl-i İmran suresi/ 149)

Bu âyet-i kerimeye göre iman edenleri bekleyen en önemli tehlikelerden birisi de, hiç şüphesiz İnkılab-ı Hüsran”dır. İtaat ve isyan konusunda Kur’ân-ı Kerim’in uyarıları, Rasûlüllah (sav)’in tatbikatları dikkate alınmazsa inkılab-ı hüsrana uğramak kaçınılmaz olur. İslâm’ı esas almayan ve uygulamalarında İslâm ile mukayyed kalmayan inkılabın adı ne olursa, Kur’ân-ı Kerim’e göre o inkılab, bir inkılab-ı hüsrandır. Dini de yasaklar, dili de yasaklar, ulema-i İslâm’ı da asar. Nitekim böyle olmuştur ve tarihte bunun şahididir.

İnkılab-ı Hüsran; Allah’tan gelmiş olan son din İslâm’a ve ehl-i İslâm’a karşı savaş açan inkılabdır. İslâm’ı hayatın taşrasında tutmayı ahdeden ve bunun için çalışan inkılabdır.

İnkılab-ı Hüsran; kişiyi dünya va âhirette zarara ve ziyana uğratan inkılabdır. İnkılab-ı hüsrana uğramak, iman zararına uğramaktır. İmandan küfre dönme yıkımından daha büyük zarar var mı? Medine’deki kâfirler, münafıklar ve Yahudiler, Müslümanların dirençlerini kırmak, Muhammed’le (salât ve selâm üzerine olsun) birlikte hareket etmenin sonucundan onları korkutmak, savaşın ürkütücü yanlarını, Kureyş müşrikleri ve müttefikleriyle takışmanın sonuçlarını tasvir etmek için müminlerin başlarına gelen yenilgi, ölüm ve yaralanmaları dillerine dolamışlardı. Küfür kalplerin karıştırılması, safların dağılması, güvensizliğin oluşması ve güçlülerle savaşmaya devam etmenin gereğinden kuşkulanmanın yayılmasını istiyordu. Çünkü savaştan el çekmenin hoş gösterilmesi ve zaferi kazanmak üzere olanların barışmaya yanaştırılması için en uygun hava, yenilgi havasıdır. Ayrıca bu atmosfer, kişisel acıların ve bireysel felaketlerin yaygınlaşıp toplumun ve akidenin bünyesini yıkmaya dönüşmesine ve böylece galip güçlere teslim olmaya uygun bir atmosferdir.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Mazluma benzeyen zalimler 12 Haziran 2019 | 46 Okunma Her bayram binbir dermandır 05 Haziran 2019 | 16 Okunma Gâvurların razı olduğu dinden Allah’a sığınırız 29 Mayıs 2019 | 111 Okunma Hayâmız bizim muhafızımızdır 22 Mayıs 2019 | 57 Okunma Müslümanların saffında yer almak(2) 15 Mayıs 2019 | 105 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar