Emperyalistlerin etki ajanları/2

Türkiye’de kamuoyu, neredeyse I. Dünya Savaşı’ndan bu yana yaygın biçimde kullanılan “nüfuz casusu”, “etki ajanlığı”nın öteki ismidir. Etki ajanları üç ana grupta toplamak...

Türkiye’de kamuoyu, neredeyse I. Dünya Savaşı’ndan bu yana yaygın biçimde kullanılan “nüfuz casusu”, “etki ajanlığı”nın öteki ismidir. Etki ajanları üç ana grupta toplamak gerekir: “Profesyoneller”, “Satın alınabilir Aydınlar” ve de “Sempatizanlar” (amatör muhipler). 

Profesyoneller yurtiçinden ya da yurtdışında yaşayanlar arasından seçilir ve bilahare kendi ülkelerinde özel eğitime tabi tutulur. 

“Satın alınabilir Aydınlar” özellikle ulus-devlete geçiş aşamasının sancısını çeken toplumlarda, özellikle de Üçüncü Dünya Ülkelerinde en çok rastlanılan metadırlar, borsa değerleri vardır; özellikle medyada, bürokraside ve siyaset sahnesinde boy gösterirler. Örneğin, “yönlendirici ajan” statüsünde etkili bir gazeteciye ya da medya patronuna sahipseniz, yüzbinlerce okuyucuyu ve siyasal iktidarı doğrudan etkileyecek bir silâha da kavuşmuş olursunuz. Keza, bir tarikat-cemaat şeyhini satın almışsanız, yüzbinlerce müridini de “yularından tutma” ve de gelecekte güdümünüzde bir halk hareketi başlatma gücüne sahip olursunuz. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Müslümanların Direniş Cephesinin Bekçisi Mustafa Karahasanoğlu 14 Ağustos 2022 | 90 Okunma Hakikatin tekrarlanması 10 Ağustos 2022 | 34 Okunma Emperyalistlerin etki ajanları/3 03 Ağustos 2022 | 72 Okunma Emperyalistlerin etki ajanları/2 27 Temmuz 2022 | 128 Okunma Emperyalistlerin etki ajanları/1 20 Temmuz 2022 | 256 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar