Dostlukları menfaatleri kadar olanlar (1)

Yarı yolda dökülenler, dostlukları menfaatleri kadar olanlardır. Onlar ya yoldan çıkanlar veya yola yatanlardır. Dostlukları menfaatleri kadar olanların yoklukları büyük kazançtır. Çıkar dostları...

Yarı yolda dökülenler, dostlukları menfaatleri kadar olanlardır. Onlar ya yoldan çıkanlar veya yola yatanlardır. Dostlukları menfaatleri kadar olanların yoklukları büyük kazançtır. Çıkar dostları yığarlar mal, ama hayat tarumar. İstikamet değiştirirler hangi yönden eserse rüzgâr. 

Menfaati için dost olan mert değil namert. Düşmanlar senin üstüne gelince dal gibi savurulur, düşmanın talimatlarını bekler elbet. Menfaati için istikamet değiştirene Allah etmez merhamet.

Menfaatperest dost çıkarının olmadığı yere adım atmaz. Dostluk meselesinde hesapçı olan hasbi olamaz. Hasbiliğin olmadığı yerde dostluk bulunmaz. Güneş güne küsse etrafına ışık saçmaz, ay geceye küsse karanlıkta parlamaz, bulut yağmura küsse yağmur yağmaz. Dolayısıyla çıkarları kadar dost olanlar, fıtratın gerisinde kalanlardır. 

Rahman ve Rahim olan Allah tektir. Allah’ı tanımamak, Allah’ın şeriatıyla mukayyed bir hayat yaşamamak yaşarken ölmektir. Bu dünyadan bizim ile kabre giren üç metre bezden yakasız bir gömlektir.

Dostlukları menfaate dayalı olanların İblisin aklında yerleri var. Gurbet diyarı dar-ı dünyada herkesin, bir eyvahı var. Kavuşmaya bilmem, kaç sabahı var. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Öz yurdunda parya muamelesi görmek 13 Kasım 2019 | 39 Okunma Dünya Amerika gibi daha terörist görmedi 06 Kasım 2019 | 76 Okunma Beyaz adamın Müslüman halkları dönüştürme projeleri(2) 30 Ekim 2019 | 71 Okunma Beyaz adamın Müslüman halkları dönüştürme projeleri/1 23 Ekim 2019 | 90 Okunma Allah’ın dini âmirdir me’mur değildir 16 Ekim 2019 | 120 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar