Dinde miyarı olmayanın ayarı olmaz/1

Müslüman insan, İslâm’ın ölçüleriyle mukayyed olan insandır. Müslüman olup da hayat ölçülerini dininden almayanın dinine ihanetinden şüphe edilemez.Dünyada Müslümanlar...

Müslüman insan, İslâm’ın ölçüleriyle mukayyed olan insandır. Müslüman olup da hayat ölçülerini dininden almayanın dinine ihanetinden şüphe edilemez.

Dünyada Müslümanlar İslâm’ın şiarlarına sadakatle bilinirler. İslâm Müslümanın miyarı, iman ise insanlık ayarıdır. Hiçbir ölçümüz, hiçbir şiarımız İslâm’ın ve imanın çerçevesi dışına çıkamaz.  Allah’tan gelmiş olan din, bir ölçüler yumağıdır. Allah’ın dininden alınmayan, Allah’ın diniyle uygunluk arz etmeyen, Allah’ın diniyle çelişen ve çatışan her ölçü, ayağımıza geçirilmiş bir bukağıdır. 

Dinimiz İslâm, hayâ ve hayat düşmanı arsızlardan, ayarsızlardan hesap sormaya geldi. Allah’ın dini her meselede bizi miyar/ölçü sahibi yapar. Aynı zamanda bizi ölçüsüzlükten de kurtarır.

“Ölçtüğünüzde ölçmeyi tam yapın, kıstas-ı müstakim/doğru terazi ile tartın. Bu daha hayırlı, sonuç bakımından daha güzeldir.” (İsra Sûresi/35)

Doğrunun ölçüsü insanın kendisi değil, vahyidir. Kendilerini...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Zirveler zırvalarla yıkılmaz/2 13 Ekim 2021 | 56 Okunma Zirveler zırvalarla yıkılmaz/1 06 Ekim 2021 | 37 Okunma Marifet iltifata tabidir 29 Eylül 2021 | 90 Okunma Fırtınalarla büyüyen fidanlar rüzgârlarla yıkılmazlar 22 Eylül 2021 | 50 Okunma Ayrımcılık insanlık suçudur 15 Eylül 2021 | 40 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar