‘Selef’ kutsayıcılığı

Müslüman dünya olarak asırlardır yaşadığımız toplumsal, ekonomik, haricî vs. sorunlarımızın baş sebeplerinden birinin bilim ve teknolojideki geriliğimiz olduğu, artık en fanatik gelenekçimizin bile inkâr edemeyeceği bir gerçekliktir.

Buna itiraz edene itibar etmek bile manasızdır. Fakat bugünü anlamamız için hangi sebeplerin bizi buraya getirdiğini bilmeye ihtiyacımız var. Büyük Hanefî imamı Ebû Hanîfe 1250 sene önce şöyle demişti: “Allah’tan gelenin başımızın üstünde yeri var. Resûlullah’tan geleni dinleriz ve itaat ederiz. Sahâbe’den gelen görüşlerden seçim yaparız ve onlardan şaşmayız. Tabiîn’den (ikinci nesilden) aktarılanlara gelince, onlar âlimse biz de âlimiz. ” Ama İmam’ın bu özgürlükçü duruşu kendisinden sonra fazla sürmedi. *** Bizde bilim ve teknoloji neden gelişmedi? Çünkü bilim, şimdi bilinmeyen yeni şeylerin peşine düşmekle, Allah’ın yarattığı varlık ve oluşların yasalarını keşfetmekle gelişir.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
‘İbret alın, ey akıl sahipleri!’ 11 Aralık 2019 | 162 Okunma ‘Selef’ kutsayıcılığı 04 Aralık 2019 | 180 Okunma ‘Onun ahlakı Kur’an’dı’ (3) 27 Kasım 2019 | 39 Okunma “Onun ahlakı Kur’an’dı” (2) 20 Kasım 2019 | 57 Okunma ‘Onun ahlakı Kur’an’dı’ 13 Kasım 2019 | 82 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar