YSK kararı: Hukuk ortaçağı!

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) gerekçeli kararına, “Akıl sağlığımızla alay ediyor” demekle, bütün boyutlarını sıralayıp, “Ortaçağ karanlığı ile hukuk devleti çabası karşı karşıya gelmiş” demek arasında geniş bir yelpazede bakılabilir.

Birinci uçtan başlayalım... Öylesine yığma bir karar ki; yedi üye gerçeğin anlaşılmaması için her şeyi koymuş. AKP’nin aklı zorlayan iddiaları ayrıntılı olarak yazılıp, onların üzerinden karar oluşturulmuş. AKP’nin olağanüstü itiraz başvurusunu yaptığı 16 Nisan’dan sonra 44 sayfalık dilekçeyi satır satır irdeleyip şu yorumu yapmıştık:
“AKP, YSK’ye, ‘Elimde somut delil yok ama, hapisteki seçmenden kısıtlı seçmene, sandık kurulu başkanlarından sayım-döküm cetvellerine kadar her şeye bak, küçük-büyük bulduğun bütün hataları sırala, kararına gerekçe yap’ demiş...”
Dilekçe; AKP’nin YSK’yi belge bulmak için memur etmesinden başka bir şey değildi.
YSK, bu memuriyetini yerine getirmiş, bulabildiklerini gerekçe yapmış.
“15 bin kısıtlı seçmen oy kullandı” dediler, 706 çıktı. “Sayım-döküm cetveli usulsüz olan sandık sayısı 9 bin” dediler, 108 çıktı. “6 bin 500 sandıkta başkan kamu görevlisi değil” dediler, 754 çıktı...
Bunların da seçim sonuçlarını etkilemediği 4 üyesinin 38 sayfalık muhalefet şerhinde tek tek anlatılıyor...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Erdoğan-Trump iyi... Türk-ABD ilişkileri kötü! 25 Ekim 2020 | 52 Okunma Sırıtıyor... 22 Ekim 2020 | 199 Okunma Kışlalı: Bir Atatürk eseri! 21 Ekim 2020 | 143 Okunma Bekir Coşkun: Tükenmez, yıkılmaz kale-m! 20 Ekim 2020 | 167 Okunma Hukuksal soykırım! 18 Ekim 2020 | 50 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar