Suruç’tan Ortadoğu’ya sürükleniş!

Suruç katliamı Türkiye’yi Ortadoğu’nun bir parçası haline getirmeye çalışanların ekmeğine yağ sürdü. Yıllardır terörle iç içe yaşamak durumunda kalan Türkiye, intihar...

Suruç katliamı Türkiye’yi Ortadoğu’nun bir parçası haline getirmeye çalışanların ekmeğine yağ sürdü. Yıllardır terörle iç içe yaşamak durumunda kalan Türkiye, intihar saldırılarının olmadığı bir ülkeydi. İntihar saldırısında kullanılan kişinin Ortadoğu’ya özgü yöntemlerle uzun süren çalışmaların ardından hazırlandığı biliniyor. Saldırıyı yapan kişi, yaptığı eylemin olağanüstü büyük sonuçları olacağını ve kendisini büyük bir ödülün beklediğini düşünüyor. Konunun bu yanı başka bir derinlik... 
Ortadoğu’da bütün olasılıklar yan yana konur, en kötü olan gerçekleşir. Ne yazık ki biz de böyle bir bataklığın içine sürükleniyoruz. 
Suruç katliamını, sadece hemen karşısındaki Kobani ile ilişkilendirip o kapsamda değerlendirmek dar olur. Yakın geçmişten bugüne gelmek gerekirse bu katliama gelinen yolun ilk yapıtaşları 2010 yılında Suriye’de iç savaş başladığında döşendi. 
Arap Baharı’nın bütün hızıyla estiği, Fas’tan Bahreyn’e tüm coğrafyayı etkisi altına aldığı o günlerde beklenti şuydu: 
Bu coğrafyadaki şeyhler, sultanlar art arda devrilecek, devamında demokrasi yeşerecek. 
Olmadı... Olamazdı da. 
Bir ülkede diktatörlük varsa onu devirdiğinizde altındaki öne çıkar. Örneğin Almanya’da Hitler diktatörü devrildi, altından Alman gelenekleri içinde bir demokrasi çıktı. Ama Saddam devrilince altından Irak’ın mezhep gerilimlerinden feodal bağnazlıklara kadar toplumun derinliklerinde olan her şey su yüzüne çıktı.

***

Arap Baharı başladığında dönemin başbakanı Erdoğan, bütün rüzgârlı ülkelere gidip demokrasi yelkeni benden, dedi. Ama yukarıda aktardığımız nedenlerle bunun olanaksız olduğu kısa sürede görüldü. 
Suriye’de de Esad’a haftalarla ömür biçen Erdoğan, sabah Reyhanlı’dan girecek, ikindi namazını Şam’da Emevi Camisi’nde kılacaktı. Şimdi, kendisi olmasa bile adamları ancak terör kayıplarımızın cenaze namazını kılıyor. 
Suriye’de aradan haftalar geçmesine karşın Esad’ın devrilmemesinden telaşlananlar karşısında kim varsa desteklemeye giriştiler. 
Diktatöre karşı teröristi desteklemek! 
Bu denklemden nasıl olumlu bir şey çıkar ki? 
Güncel acımızla söylemek gerekirse, çıksa çıksa Suruç çıkar. AKP iktidarının en kabarık dosyalarının başında Suriye geliyor. Bunu bildikleri için de, konuya ilişkin her türlü haberi yalanlamaktan öte kaynağına kadar kurutmaya girşiyorlar.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Katar’ı su yönetimine ortak etmek! 01 Aralık 2020 | 15 Okunma Bu Katar’ın lokomotifi ABD’dir! 29 Kasım 2020 | 1.797 Okunma Seçim istemek yetmez! 26 Kasım 2020 | 269 Okunma Kılavuzu ABD olanın... 25 Kasım 2020 | 517 Okunma Kafa tutmayla çanak tutma arasında… 24 Kasım 2020 | 434 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar