Suriye turizmi!

Önceki akşam Dikili’de Halk Eğitimciler’inin düzenlediği konferansa katıldıktan sonra yurttaşlarla sohbet ederken konu pek çok ortamda olduğu gibi Suriyelilere geldi. Hükümetin, Türkiye’nin bütün...

Önceki akşam Dikili’de Halk Eğitimciler’inin düzenlediği konferansa katıldıktan sonra yurttaşlarla sohbet ederken konu pek çok ortamda olduğu gibi Suriyelilere geldi. 
Hükümetin, Türkiye’nin bütün bölgelerine eşit dağıttığı başlıca sorun Suriyeliler. 81 vilayetimiz de payını aldı. Rekor, sınır komşusu olması nedeniyle Şanlıurfa’da. İzmir’in payına da 100 binden fazla Suriyeli düşmüş görünüyor. 
Yaz aylarında sahil kentlerindeki Suriyeli hareketliliğinin ise bambaşka nedenleri var. Gruplar halinde fırsatını bulan Yunan adalarına geçiyor. Eskiden yaz deyince kıyı kentlerinde turizm patlamasına, kıyı kentlerinin farklı festivallerine ilişkin haberler öne çıkardı. Şimdi turizm deyince otellerin boşluğu, bundan da öte satılık otel haberleri dikkati çekiyor. 
Asıl öne çıkan haberler ise Suriyelilerin Yunanistan’a geçme maceraları... Suriyeliler, Ege adalarındaki Yunan sahil güvenlik güçlerini aşmanın değişik yöntemlerini bulmuşlar. Foça’dan Ayvalık’a dek belli merkezlerden aynı anda yola çıkıyorlar. Yunan sahil güvenlik güçleri ilk gördükleri teknelere yöneliyor, onları Türkiye’ye doğru, karasularının dışına itiyormuş. Ama mülteci teknelerinin sayısı Yunan sahil güvenliğinden daha fazla olduğu için pek çok tekne yoluna devam etme fırsatı buluyormuş.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
AKP’nin dayanakları çökerken... 03 Aralık 2020 | 1.020 Okunma İran’ın ‘acem’ilikleri! 02 Aralık 2020 | 1.434 Okunma Katar’ı su yönetimine ortak etmek! 01 Aralık 2020 | 898 Okunma Bu Katar’ın lokomotifi ABD’dir! 29 Kasım 2020 | 1.847 Okunma Seçim istemek yetmez! 26 Kasım 2020 | 271 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar