Saray’ın HDP senaryoları!

Saray’ın HDP senaryoları!

Siyaset, ittifaklar arası nifaklar ekseninde ilerliyor ama görünen dengeler gereği HDP’nin izleyeceği tutum, Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) bu parti hakkında vereceği karar, yeni bir süreç başlatabilir.


Zira bütün kamuoyu araştırmaları gösteriyor ki Cumhur İttifakı ile Millet İttifakı arasındaki denge yüzde 40-45 bandında. Millet İttifakı’nın bir adım önde olduğu genel kabul gören bir durum. 

Baraj sorunu olmayan HDP’nin tutumu dengeleri değiştirecek.

Bu bağlamda AKP’nin HDP’yi işine en çok yarayacak konumda tutmak için çoklu senaryolar geliştirdiği dikkati çekiyor.

***

Söz konusu senaryoların çoğu yazılıp çizildi ama AKP’nin bunların her birini yenilediği, geliştirdiği Ankara kulislerinin başlıca konularından biri. AKP’nin ayrıca HDP’nin iç gündemini de etkileyerek kafasındaki modeli akıllarına uygun hale getirmeye çalıştığını söyleyebiliriz.

Son senaryolar demeti şöyle:

1- HDP’yi kapatmak. Kararı seçime çok kısa bir süre kala alıp yeni parti ile yürüme zamanı bırakmamak. (Sanırız bu senaryoyu kendileri de beğenmediler. Bunun geri tepeceği, oylarını artıracağı görüşü hâkim.)

2- HDP’yi kapatmamak ama önde gelen partililerin çoğunu yasaklı duruma getirerek siyaset yapamaz hale getirmek. 

3- HDP’nin dışında aynı tabana seslenen bir partinin daha kurulmasının önünü açarak oyların parçalı olmasını sağlamak. En azından bir bölümünü çekmek. (HDP’den Kars belediye başkanı seçilen Ayhan Bilgen’in son dönemdeki arayışları bu senaryonun neresindedir bilinmez. Ancak Bilgen’in yol aldığı dikkati çekiyor.)

4- Geçmişteki açılım süreci gibi olmasa da benzer adımlarla HDP’ye umut vermek, kendi tarafına çekmek. (İktidarın inandırıcılığı kalmadığı için bu olasılık çok zor.)

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Seçim güvenliği! 13 Ağustos 2022 | 103 Okunma Türkiye’nin y-önü! 11 Ağustos 2022 | 71 Okunma Suriye’de aklın yoluna doğru mu? 10 Ağustos 2022 | 223 Okunma Ak-kuyu... Erdoğan’ın Rusya ziyaretidir! 09 Ağustos 2022 | 315 Okunma Paralel sınavlar: Buzdağının ucu! 06 Ağustos 2022 | 161 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar