Salkım Beyin Naneleri!

“Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi”nin bir sistem olmadığı, taneleri salkımdan kopuk ucube bir yönetim arayışı olduğu daha birinci yılda ortaya çıktı. Aslında birinci yıla da gerek...

“Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi”nin bir sistem olmadığı, taneleri salkımdan kopuk ucube bir yönetim arayışı olduğu daha birinci yılda ortaya çıktı.
Aslında birinci yıla da gerek yoktu, yolun başında sistemsiz, kurumsuz, başkancı bir anlayışın benimsendiği görülüyordu.
Gelinen noktada, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yaptığı açıklamalar, makyaj düzeyinde de olsa bazı değişikliklerin olacağ+ını gösteriyor. Bayramlık ağzını açan Oktay’a göre şahlanışın başındayız. Dileriz baştaki “ş” harfi düşmez!
Oktay, Cumhurbaşkanlığı garabet sisteminin birinci yılında çok kapsamlı bir çalışma yaptıklarını, yapılması gerekenleri Erdoğan’ın önüne koyacaklarını söyledi.
Derine gitmeye gerek yok, görünen sistemsizlikleri özetleyelim:
1- Meclis’le bakanlar koptu. Yani yasama ile yürütme arasında bağ kalmadı. Meclis genel kurul salonunda Bakanlar Kurulu bölümü kalktı. Zira ortada böyle bir kurul yok artık. Sadece birbirinden bağımsız Saray’a Bakanlar Kurulu var.
2- Bakanlarla bakanlık koptu. Atama bakanla bakanlık arasında bir hat yok. Müsteşarlık kaldırıldı, yerine gelen bakan yardımcılığı bu işlevi üstlenemedi. Zira bakan yardımcılığı, seçilemeyen vekilleri tatmin etmekten bir yere getirilemeyenlere koltuk bulmaya kadar gerçek işlevi dışında her işe yarıyor.
3- Bakanlarla bakanlar arasında bağ koptu. Pek çok konu birden fazla bakanlığı ilgilendirir. Örneğin turizm, eğitimden tarıma kadar pek çok bakanlığın ortaklığını gerektirir. Bakanlar Kurulu kalktığı için diyalog ortamı da yok.

*** Yukarıdaki üç ana kopukluğun altında başka kopukluklar da var. Bir üzüm salkımını düşünün...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
ABD Suriye yerine Türkiye’ye mi girecek? 21 Ağustos 2019 | 3.446 Okunma Seçimle gelen kayyımla gider! 20 Ağustos 2019 | 2.932 Okunma Didim’de yazarlar buluşması... 18 Ağustos 2019 | 1.618 Okunma Hollanda’ya göçen İzmir’den yazlık alan Suriyeli aile... 15 Ağustos 2019 | 1.937 Okunma Salkım Beyin Naneleri! 14 Ağustos 2019 | 147 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar