SADAT: Seçimden daha fazlası!

Cumhuriyet gazetesi Yazarı Mustafa Balbay'ın bugünkü (18.05.2022)''SADAT: Seçimden daha fazlası!'' başlıklı yazısı.

Kısa adı SADAT olan Uluslararası Savunma Danışmanlık İnşaat Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun açıklamaları ve kapı önü ziyaretiyle yeniden gündeme geldi.

Kılıçdaroğlu, arkadaşımız Orhan Bursalı’ya yaptığı açıklamada kendine gelen bilgilerin seçim güvenliğini tehlikeye düşürebilecek nitelikte olduğunu vurguladı. SADAT’ın kimi karanlık eylemlere girişebileceğini, seçmenin korku iklimine sokularak iradesinin sakatlanabileceğini söyledi.

Demokrasisi karaya değil de rayına oturmuş bir ülkede böyle bir iddianın ülkeyi yönetenler tarafından anında yanıtlanması, gerçeğin açıklanması gerekir. 

Kılıçdaroğlu, konunun ayrıntısına girmek istemiyor ama bu kadarı bile ürkütücü!

***

Soğuk Savaştan sonraki 30 yıllık süreçte dünya genel sağduyusunu yitirdi. Küreselleşme dünya güvenliğini de kirletti. 1997’de ABD, Blackwater adıyla özel şirket statüsünde bir askeri örgüt kurdu. Askeri alanda değişik bir dönem başladı. 

20. yüzyılın ikinci yarısında NATO bağlantılı kimi karanlık örgütlenmeler 21. yüzyıl başında tasfiye edildi ya da tasfiye edildiği açıklandı. Blackwater, son 25 yılda Afganistan’dan Irak’a ABD işgalinin etkin olduğu bölgelerde karanlık işler için kullanıldı. 

Rusya da benzer şekilde Wagner adlı bir örgüt kurdu. Ukrayna’da, Suriye’de devlet olarak üstlenmekte zorlanacağı kimi işleri Wagner’e yaptırdı.

NATO’nun İtalya’dan İspanya’ya hemen her üye ülkedeki gizli yapıları tasfiye edildi, Türkiye hariç!

Konunun bu yanını çengelli bırakıp devam edelim…

Türkiye’de de 28 Şubat 2012’de SADAT kuruldu. Kuruluş tarihi özel olarak seçilmiş olmalı! Kurucusu emekli Tuğgeneral Adnan Tanrıverdi. Aynı zamanda Saray’ın güvenlik danışmanlığını yaptı. Yönetim kurulu başkanı ise oğlu Melih Tanrıverdi. 

Resmi faaliyet listesinde askeri danışmanlık, alışılmadık askeri eğitim, özel kuvvetler eğitimi var.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin resmi ordusu dışında hangi kurumun askeri işi var ki SADAT ona danışmanlık yapıyor?

Alışılmadık askeri eğitim ne?

Türkiye’de özel kuvvetler deyince akla ne geldiği malum! Özel kuvvetlerin ayrıca özel olanı ne anlama geliyor?

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Önce bölge ülkesi olmak! 07 Temmuz 2022 | 7 Okunma Cüneyt Arkın filmlerinden daha kahramandı! 06 Temmuz 2022 | 144 Okunma Meclis değişecek! Sonrası? 05 Temmuz 2022 | 352 Okunma İsveç çakısı! 02 Temmuz 2022 | 176 Okunma Umut toprağın altında! 30 Haziran 2022 | 63 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar