Ortak bir ses yükselmeli!

Yaşam varsa ölümün de olduğunu bilen Anadolu insanının, ölüme ilişkin başlıca dileklerinden biri şudur: Allah sıralı ölüm versin! Ama öyle olmuyor... Çocuklar annebabalarını...

Yaşam varsa ölümün de olduğunu bilen Anadolu insanının, ölüme ilişkin başlıca dileklerinden biri şudur: 
Allah sıralı ölüm versin! 
Ama öyle olmuyor... Çocuklar annebabalarını değil, anne-babalar çocuklarını gömüyor. 
Daha Dağlıca şehitlerimizi toprağa vermeden, dün sabah Iğdır’dan acı haber geldi. Polislerimizi taşıyan servis aracına bombalı tuzak kuruldu, 13 polisimiz şehit oldu. Öğleden sonra da Tunceli’den bir polisimizin şehit olduğu haberini aldık. 
Tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet, ailelerine ve tüm Türkiye’ye başsağlığı diliyoruz. 
Saldırılar sonrası yapılan, terörle mücadelenin kararlılıkla sürdürüleceğine, son terörist yok edilene dek durulmayacağına ilişkin açıklamalar elbette önemli. Toplum güvende yaşamak ister, çatısı altında yaşadığı devletin kendisine bu yönde güvence vermesini ister. 
Ancak bu açıklamaların özü, teröristle mücadeleye yönelik. Bir başka deyimle tüm teröristlerin yok edilmesi terörü bitirmeye yetmiyor. Zira, teröristle mücadele kadar, terör örgütüne katılımın da, katılma koşullarının da sona erdirilmesi gerekiyor. 
Teröristle mücadele temelde siyasi iradenin verdiği sorumlulukla güvenlik güçlerinin görevidir. Terörle mücadele ise başta siyasi irade olmak üzere tüm devlet kurumlarının ve toplumun sorumluluğundadır.

***

Batı’da, ciddi bir terör saldırısı olduğunda çoğunlukla şu yol izlenir: 
1- Olayda sorumluluğu olan bir bakan ya da kamu görevlisi varsa istifa eder.
2- Topluma terörün aşılacağına dair güven veren açıklamalar yapılır. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Bu Katar’ın lokomotifi ABD’dir! 29 Kasım 2020 | 1.350 Okunma Seçim istemek yetmez! 26 Kasım 2020 | 268 Okunma Kılavuzu ABD olanın... 25 Kasım 2020 | 515 Okunma Kafa tutmayla çanak tutma arasında… 24 Kasım 2020 | 434 Okunma Erdoğan yeni denge arıyor! 22 Kasım 2020 | 752 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar