Mutlu azınlık hükümeti!

Sözüm ona uyanık tüccara sormuşlar: İki kere iki kaç eder, diye. Soru ile karşılık vermiş:Satın alırken mi, satarken mi? AKP’nin siyaseti buna benziyor... İki kere iki işine gelince 3, gelmeyince 5...

Sözüm ona uyanık tüccara sormuşlar: İki kere iki kaç eder, diye. 
Soru ile karşılık vermiş:
Satın alırken mi, satarken mi? 
AKP’nin siyaseti buna benziyor... 
İki kere iki işine gelince 3, gelmeyince 5, olmadı 8, bazen 0, arada bir durmuş bir saatin bile günde iki kez doğruyu göstermesi gibi 4 ediyor. 
Yıllarca seçimlerin zamanında yapılmasını en büyük siyaset gücü olarak sunan iktidar, şimdi seçim sonuçlarını beğenmedi Meclis’i çalıştırmadan, komisyonların oluşmasına dahi izin vermeden yeniden seçim diyor. 
Erdoğan’ın, konuşmalarıyla, duruşuyla daha seçimin birinci haftasında aldığı karar şuydu: 
Ben muhalefete değil bir bakanlık, bakan yardımcılığı bile vermem! 
Süreç bu yönde işliyor.

***

Devlet katındaki önemli bürokratlar üçlü kararname ile atanır. Davutoğlu, adeta tek imza ile atanmış bir başbakanlık memuriyeti yürütüyor. Erdoğan da seçimin hemen sonrasında kafasına koyduğu stratejiyi anayasayı, hukuku, siyasal gelenekleri yok sayarak uygulamaya geçiriyor. 
Koalisyon kurmamak üzere çıktığı turları noktalayan Davutoğlu, kamuoyu önünde, bundan sonraki süreci Erdoğan’ın biçimlendireceğini açıkça söyledi. 
Erdoğan da anket üstüne anket yaptırarak tek başına iktidar zeminini sağlayacak ortamı yokluyor.
Turgut Özal da iktidarı boyunca seçim yasalarını 14 kez değiştirerek partisinin en yüksek oyu alacağı ortamı hazırlardı. Sırf belediye başkanlıklarını almak için ilçelerin sınırlarıyla oynar, milletvekili hesabını yaparken seçim bölgelerini Ege sahilleri gibi girintili çıkıntılı işlerdi. 
Ancak Özal bile bu kadarını düşünmemişti. O hiç değilse arada bir anayasayı delmeyi göze alıyordu. Kamuoyuna hoş görünmek için de “Bir kere anayasayı delmekle bir şey olmaz” deyip işin içinden çıkıyordu. Hiç değilse kara mizah kapısını açık tutuyordu.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Katar’ı su yönetimine ortak etmek! 01 Aralık 2020 | 15 Okunma Bu Katar’ın lokomotifi ABD’dir! 29 Kasım 2020 | 1.797 Okunma Seçim istemek yetmez! 26 Kasım 2020 | 269 Okunma Kılavuzu ABD olanın... 25 Kasım 2020 | 517 Okunma Kafa tutmayla çanak tutma arasında… 24 Kasım 2020 | 434 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar