İmamoğlu seçimi kazandı... Sayımı kazanmaya çalışıyor...

Seçimlerin gerçekten demokratik, hukuksal zemini sağlam bir ortamda yapılıp yapılmadığını söylemek için genel ölçülerden biri şudur: Gizli oy, gözetmen eşliğinde açık sayım....

Seçimlerin gerçekten demokratik, hukuksal zemini sağlam bir ortamda yapılıp yapılmadığını söylemek için genel ölçülerden biri şudur:
Gizli oy, gözetmen eşliğinde açık sayım.
Eğer bu ilke tam olarak yerine getirilirse, klasik söylemle milli irade tecelli etmiş olur. Tarihimizdeki oy verme işleminin açık, oy sayımının de her türlü tartışmaya açık yapıldığı zamanlar olmuştur. Bu anlamda her seçimin bir tarifi vardır.
31 Mart seçimleri şu tarifle tarihteki yerini alacak:
Seçimi iktidar partisi kazanıncaya kadar sayım!
Yensek Seçim Kurulu’nun, affedersiniz Yüksek Seçim Kurulu’nun aldığı kararlar, kimi yerlerde İl
Seçim Kurullarının hukuktan bağımsız başlattığı yeniden sayım işlemleri şu soruları akla getiriyor: Seçimden sonra sandıklar üzerinden ayrıca bir seçim mi yapılıyor?
Hangi hu-kukla bu kararları alıyorlar?

*** Konu yerel seçimlerse birinci kriter üç büyük ildir. Üç ilden ikisini alan, seçimin galibi olur. AKP, 2004, 2009, 2014 yerel seçimlerinde İstanbul ve Ankara’yı garanti görüp, başarıyı taçlandırmayı şu çıtaya getirmişti:
- İzmir, Antalya ve Çankaya’yı aldığımız an!
31 Mart, üç büyük ilin yanı sıra Antalya’da da CHP adayını başkan yaptı.
Genel bir hesaplamayla yaklaşık 45 milyon kişi belediye başkanı olarak Millet İttifakı’nın adayını tercih etti.
İktidar seçimlerden aylar önce hâkim atamalarını, il ve ilçe seçim kurulu başkanı olacakları gözeterek yaptı. Daha ötesi seçmen listelerinde belirleyici olacağı için onlarca yerde nüfus müdürünü değiştirdi.
Bütün bunların...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Denizli’nin okurları... 13 Ekim 2019 | 40 Okunma Gar katliamı Suriye bataklığının sonucudur! 10 Ekim 2019 | 2.575 Okunma ABD , Suriye’nin neresine çekilir? 09 Ekim 2019 | 3.387 Okunma Bir gece ansızın... 08 Ekim 2019 | 2.707 Okunma MİT’in açılımı, Muhalefeti İmha Teşkilatı mı? 06 Ekim 2019 | 2.511 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar