İlahiyat fakültelerinde  ne oluyor?

İlahiyat fakültelerinde ne oluyor?

Geçen hafta bir grup ilahiyat fakültesi öğrencisi sordu:

- İlahiyat fakültelerinde neler oluyor, biliyor musunuz?

Benim, nedir durum, dememe kalmadan sıraladılar:

- İlahiyat fakülteleri giderek cemaatlerin, tarikatların yarış alanı haline geliyor. Hocalarımız fakültelerin bağımsız kimliğini korumak için dışarıdan gelen bu yapılara mesafeli bakıyor. Bu nedenle tehdit ediliyorlar.

- İlahiyat fakültelerinde nispeten yerleşmiş bir yapı olduğu için istedikleri gibi nüfuz edemediler. Felsefe derslerini kaldırmak istediler. Pek çok hocamız, öğrenciler direndi. Bu nedenle ilahiyat fakültelerine paralel İslami ilimler fakültesi kurdular. 

- Bizim tahminimiz zamanla ilahiyat fakültelerini kapatacaklar. Tümü İslami ilimler fakültesi olacak. Böylece öteki dinlerden habersiz, sadece kendilerinin tarif ettiği İslamı öğreten bir okul olacak.

- İslami ilimler fakültelerinde tarikat ve cemaatler daha kolay örgütleniyor. Çünkü kendileri kurdu. Bize, “Siz T.C’nin laikliğini öğreniyorsunuz, İslamı değil” diye laf atıyorlar. Oradaki baskın zihniyet, bugün örnek aldıkları bir önderi peygamberin de üstüne koymak üzerine!

- Kimi arkadaşlarımız bu sözlerden etkilendi. Okul yönetimine başvurup “Ben ilahiyat fakültesinde İslamı öğrenemiyorum, yaşayamıyorum. İslami ilimler fakültesine geçmek istiyorum” diyor. 

.....

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Türkiye’nin geleceği  Kışlalı’yı çağırıyor! 21 Ekim 2021 | 283 Okunma Bürokrasi sendeliyor! 20 Ekim 2021 | 277 Okunma Sedat Peker davası AKP davası olur! 19 Ekim 2021 | 831 Okunma Sanki bu ülkede hiç siyasi cinayet olmadı! 17 Ekim 2021 | 138 Okunma İlahiyat fakültelerinde  ne oluyor? 14 Ekim 2021 | 1.065 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar