AKP (başarabilirse) şimdi parti olacak...

Türkiye gibi ülkelerde “iktidar” çok güçlü bir tutkaldır. Öyle güçlüdür ki; iktidar çevresini hep bir arada tutar. Arada çatlaklar olsa bile bu tutkal devreye girer.

Diyelim ki, kırılma oldu, hemen o kırılmanın yerini alacak parçalar gelir. Onlar da iktidar tutkalından payını alır.
Tutkal sözcüğünün anlamı, adı üstünde tut ve kal!
Tutkala ne zaman gereksinim olur?
İktidarın parçaları birbiriyle tam uyumlu olmadığı zaman...
AKP, Ağustos 2001’de kurulup, 15 ay sonra iktidara gelirken hayli parçalıydı. Bütün bu parçalar, “iktidara geliyoruz, siz de bu safta yerinizi alın” çağrısına uyanların katılımıyla AKP’yi oluşturdu. AKP’nin ilk yıllarında DYP’de genel başkanlığa oynamış, merkez sağla bütünleşmiş Köksal Toptan, ANAP’ın önde gelen isimlerinden Murat Başeskioğlu, CHP’nin genel sekreterliğini yapmış Ertuğrul Günay, MHP kökenli bilinen 10’a yakın milletvekili vardı. Dengir Mir Mehmet Fırat gibi daha sonra HDP’ye geçenler de AKP safındaydı.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Libya masaya yatırıldı...Artık kalkamaz! 21 Ocak 2020 | 3.087 Okunma Parti ve Bülent Bey Rahşan Hanım’ın, Ecevit Türkiye’nindi! 19 Ocak 2020 | 76 Okunma İstanbul’a ihanet ettiniz, bari kıymayın! 16 Ocak 2020 | 2.379 Okunma Nâzım... Moskova... Putin... Erdoğan! 15 Ocak 2020 | 3.028 Okunma Erdoğan için deneyim: ‘Vayy ben de neyim!’ 14 Ocak 2020 | 3.125 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar