11 Eylül: Küresel savaş günü...

11 Eylül saldırılarının üzerinden 18 yıl geçti, sonuçları hâlâ devam ediyor. 11 Eylül 2001’de ikiz kuleleri yerle bir eden, dünyanın en büyük terör saldırısında 2 bin 977 kişi...

11 Eylül saldırılarının üzerinden 18 yıl geçti, sonuçları hâlâ devam ediyor. 11 Eylül 2001’de ikiz kuleleri yerle bir eden, dünyanın en büyük terör saldırısında 2 bin 977 kişi yaşamını yitirmişti. Böylesi büyük bir organize eylemi, kimin nasıl kurduğu, devamında nelere dönüştüğü belirsiz El Kaide örgütü üstlenmişti.
Dönemin ABD Başkanı Bush, 11 Eylül’ü “teröre karşı küresel savaş” için milat ilan etmişti. Terörün kaynakları Asya’nın ortasında, Ortadoğu’nun uçlarındaydı.
İlk hedef Afganistan oldu. “Sonsuz özgürlük” adı verilen operasyonla Afganistan’ı işgal eden ABD, o günden bu yana giderek bölgeyerek yerleşti. Burada yaşayan insanların, terör unsurlarının önemli bölümü “daha güvenli” olduğu için Pakistan’a geçti. Bu yoğun göçle Pakistan’ın demografik yapısı bozuldu.
Pakistan, Afganistanlaştı!
Türkiye de bundan payını aldı. Çok büyük bir bölümü kayıt dışı olmak üzere, Türkiye’de 500 bine yakın Afganlı var. Özellikle Orta Anadolu’da çobanlık mesleğini onlar devraldı.
Afganistan’ın geleceği ise belirsiz. Sonsuz özgürlük, sonsuz kaosa dönüşmüş durumda.

*** Afganistan’dan sonra sıra Irak’a geldi. ABD, oluşturduğu koalisyon güçleriyle birlikte Mart 2003’te, Saddam’ın gidip, demokrasi, huzur ve refahın geleceği bir ülke vaadi ile Irak’a girdi.
Bağdat’ı ele geçirdiğinde ilk koruma altına aldığı yer Petrol Bakanlığı oldu. Devamında ise nüfus ve tapu kayıtlarının bulunduğu yerler kuşatıldı. Saddam gitti, ama yerine beklenen huzur, refah henüz Irak’a hâlâ ırak.
ABD, 11 Eylül’ün sonuçlarının Irak’la kalmayacağını her fırsatta duyurdu. Önce Büyük Ortadoğu Projesi (BOP) duyurul...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
‘Da-mat’rak bir durum! 22 Ocak 2020 | 3.136 Okunma Libya masaya yatırıldı...Artık kalkamaz! 21 Ocak 2020 | 3.155 Okunma Parti ve Bülent Bey Rahşan Hanım’ın, Ecevit Türkiye’nindi! 19 Ocak 2020 | 76 Okunma İstanbul’a ihanet ettiniz, bari kıymayın! 16 Ocak 2020 | 2.379 Okunma Nâzım... Moskova... Putin... Erdoğan! 15 Ocak 2020 | 3.028 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar