Yunanistan ve AB ile uzlaşma ekonomiye nefes aldırabilir

Hemen tekrarlayalım: Yunanistan ve Avrupa Birliği (AB) ile diplomatik uzlaşma yoluyla yumuşama ekonomiyi düzeltmez, orada başka ağır sorunlar mevcut, ama eğer düzeltici adımlara niyet varsa nefes aldırır.

Hemen tekrarlayalım: Yunanistan ve Avrupa Birliği (AB) ile diplomatik uzlaşma yoluyla yumuşama ekonomiyi düzeltmez, orada başka ağır sorunlar mevcut, ama eğer düzeltici adımlara niyet varsa nefes aldırır. Neticede dolar 7,7 avro 9 lira sınırına dayanmış durumda. ABD Büyükelçisi David Satterfield’ın Covid ortamında “Borçlarınızı ödemezseniz şirketler ilaç göndermeyi kesebilir” uyarısında bulunduğu bir durumdayız. Bu ortamda Türkiye’nin durumunun tartışılacağı AB Zirvesinin 24-25 Eylül’den 1-2 Ekim tarihine ertelenmesi Ankara’nın önünde -iyi kullanılabilirse- eşine az rastlanır bir diplomasi fırsatı çıkarmış bulunuyor.

Nitekim son birkaç gündür yoğun bir diplomatik trafiğe tanık oluyoruz.

Bu yoğun diplomatik trafik, Türkiye’nin Kıbrıs’ın güneyinde savaş gemileri refakatinde süren Oruç Reis arama faaliyeti üzerine Navtex duyurusunun süresini 12 Eylül’de yeniden uzatmayarak Antalya limanına dönmesi ardından mümkün oldu.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Müzakere yorgunu Kıbrıs Türkleri Ersin Tatar dedi 19 Ekim 2020 | 2.107 Okunma On puanlık soru: CHP nasıl iktidar olur? 17 Ekim 2020 | 1.556 Okunma Gül AYM tartışmasını Erdoğan’ın aleyhine çevirebilir 16 Ekim 2020 | 3.779 Okunma Babacan: Erdoğan süresini uzatmak için erken seçime gidebilir 15 Ekim 2020 | 2.717 Okunma Yüksek mahkemenin yüksek sayılmadığı ülkemiz 14 Ekim 2020 | 1.819 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar