Ufukta bir Oliver North görünüyor

Şimdi, Türkiye Cerablus'u PYD'den önce IŞİD'in elinden almaya hamle yapmış, yola çıkmışken… Türkiye ABD’den bir yandan Fethullah Gülen’i, diğer yandan PYD ile işbirliğini kesmesini isterken…...

Şimdi, Türkiye Cerablus'u PYD'den önce IŞİD'in elinden almaya hamle yapmış, yola çıkmışken…

Türkiye ABD’den bir yandan Fethullah Gülen’i, diğer yandan PYD ile işbirliğini kesmesini isterken…

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden bütün bunları yüz yüze konuşmak için buradayken…

Ne ilgisi var Oliver North’un, kim bu Oliver Noth mu diyorsunuz?

Anlatayım.

Yıl 1985. ABD istihbarat örgütü CIA, burnunun dibinde, Nikaragua’da iktidarı ele geçiren Sandinistaları devirmek için harekete geçer.

Bu amaçla köylülerden oluşan bir ordu, bir “kontra” ordu kurmaktı ama bunun için çok para lazımdı.

Bu işin fikir babası CIA’nin o dönemki Latin Amerika şefi Duanne Clarridge idi. Sağ kanat siyasetçilerden da aldıkları destekle şöyle bir yol buldular: Amerikan ambargosu altındaki İran’a gizlice silah satacaklar, o parayla da Nikaragua’daki “kontra”lara para aktaracaklardı.

İş patladı. Ona İran-Kontra skandalı dendi. Reagan yönetimi için büyük bir utanç kaynağına dönüştü. Soruşturma komisyonları filan kuruldu ve sonra ne oldu biliyor musunuz?

Bütün şefler (daha sonra Başkan tarafından affedilecek) küçük cezalarla işten sıyrılırken, operasyonun irtibat görevlilerinden olan Oliver North suçlu ilan edildi. Sanki bu uluslararası silah kaçakçılığı ve karşı-devrim örgütlenmesini tek başına bu deniz piyade yarbay yapmıştı.

Her devlette, her siyasi skandala bir günah keçisi bulunur; İran-Kontra’nınki Oliver North oldu.

Gelelim bugüne.

ABD’nin Türkiye ile tek konusu ne PYD, ne 15 Temmuz kanlı darbe girişiminin arkasında olduğu iddiasıyla Türkiye’nin geri istediği Fethullah Gülen.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Suriye’de Putin kazandı, Erdoğan kazandı. Peki, kim kaybetti? 23 Ekim 2019 | 7.636 Okunma Güvenli Bölge üzerine 13 güvensiz soru 21 Ekim 2019 | 10.335 Okunma ABD Suriye’de Güvenli Bölgeyi nihayet kabul etti ama… 18 Ekim 2019 | 11.248 Okunma Trump’ın Erdoğan’a mektubu utanç verici bir skandal 17 Ekim 2019 | 11.857 Okunma Erdoğan IŞİD konusunda da söylediğini yaptığını göstermeli 14 Ekim 2019 | 6.092 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar