Türkler darbeye karşı dünyaya örnek oldu

"Türk halkının ve siyasi partilerinin darbe girişimine karşı birlikteliği ve demokrasiyi savunuşu dünyanın dört bir yanında özgürlük, barış ve huzur arayışındaki halklara örnek...

"Türk halkının ve siyasi partilerinin darbe girişimine karşı birlikteliği ve demokrasiyi savunuşu dünyanın dört bir yanında özgürlük, barış ve huzur arayışındaki halklara örnek oluşturmaktadır."

Bu sözler geçtiğimiz hafta, 30-31 Ağustos tarihlerinde Ankara'da 15 Temmuz kanlı darbe girişimi sonrası temaslarda bulunan Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Mun'un Müsteşarı, yani BM'nin iki numarası Jeffrey Feltman'a ait.

Meclis'i ziyareti sırasında darbecilerin yol açtığı tahribatı görmenin alt üst ettiğini söyleyen Feltman, kendi halkı ve vekillerine karşı bu eyleme yol yapanların yargı önüne getirilmeleri gerektiğini vurguluyor.

Hürriyet

Bu çerçevede Meclis'in darbe girişimini araştırma komisyonu kurmasını olumlu karşıladıklarını söyleyen Feltman, zanlıların adil yargı haklarının da gözetilmesi gerektiğini vurguluyor ve Türkiye'nin bir an önce Olağanüstü Hal düzeninden normal düzene geçebilmesini temenni ediyor.

Daha önceki görevi ABD Dışişleri Bakanının Yakın Doğu İşleri Yardımcısı olan Feltman, Türkiye'deki terör eylemlerini kınıyor ve Suriye'de siyasi anlaşma ve geçiş süreci için Türkiye'nin katkısını "elzem" buluyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Trump’ın Erdoğan’a mektubu utanç verici bir skandal 17 Ekim 2019 | 11.340 Okunma Erdoğan IŞİD konusunda da söylediğini yaptığını göstermeli 14 Ekim 2019 | 6.074 Okunma Suriye harekâtındaki ilk günün tahlili 10 Ekim 2019 | 6.400 Okunma Suriye harekatına ABD destek vermiyor ama “karışmayacağım” diyor 07 Ekim 2019 | 6.886 Okunma Ankara’da küçük siyasi yer sarsıntılarına hazır olun 05 Ekim 2019 | 14.803 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar