Trump, Gülen’i neden çizebilir, biliyor musunuz?

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan üç Afrika ülkesinde de aynı mesajı verdi:1- Fethullah Gülen bir terör örgütü lideridir, elemanlarına izin vermeyin,2- Ekonomik ilişkileri güçlendirmek için elimizden ne...

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan üç Afrika ülkesinde de aynı mesajı verdi:
1- Fethullah Gülen bir terör örgütü lideridir, elemanlarına izin vermeyin,
2- Ekonomik ilişkileri güçlendirmek için elimizden ne geliyorsa yapalım.
Şöyle bir dönemde çıkılan Tanzanya, Mozambik ve Madagaskar gezisi ve gezideki mesajlar Erdoğan’ın yasadışı Fethullahçı örgütlenmeyle mücadelenin yurt dışı ayağına ne kadar önem verdiğini gösteriyor.
İşin Erdoğan için belki en acı yanı, yine kendi yönetimindeki AK Parti’nin zamanında üstelik Dışişleri üzerinden o ülkelere tavsiyesi sayesinde Fethullahçı örgütlenme bünyesindeki okulların, hayır kuruluşlarının ve ticari örgütlenmelerin oralarda bu kadar yerleşebilmiş olmaları.
Şimdi sadece Afrika değil, Orta Asya, Kafkaslar, Balkanlarda da pek çok ülkede yirmi küsur yıldır o okullardan yetişmiş insanlar devlet dairelerinde, özel sektörde yükselip önemli mevkilere geliyorlar.
Zamanında sadece CHP değil, F-tipi örgütlenme devleti ele geçiriyor diyen herkes kötü sayıldı, başlarına olmadık işler geldi ama şimdi Cumhurbaşkanı ülke ülke dolaşıp aynı şeyi muhataplarına anlatıyor.
Bir yandan da gözü kulağı ABD’de, yeni iş başı yapan Donald Trump yönetiminden gelecek haberi bekliyor Erdoğan.
ABD’den iki konu beklentisi var. Birisi Suriye, PYD-PKK malum.

O sadece Türkiye’yi ilgilendiren bir konu değil ama ABD’nin Suriye, Irak ve daha genelde IŞİD’le mücadele siyasetini ilgilendiriyor.
Fethullah Gülen’i iadesi talebi ise yalnızca Türkiye’yi ilgilendiren bir konu.
Ama bir şekilde diğer konuya da bağlı... Hayır, ‘Hepsi üst akıl tarafından yönetiliyor’ bağlamında değil, geliyorum şimdi neden olduğuna.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İzmir’deki tehlikeli kışkırtma: arkasında kimler var? 23 Mayıs 2020 | 5.338 Okunma Ankara’da Erdoğan’dan istediğini alma zamanı mı? 21 Mayıs 2020 | 9.406 Okunma Mustafa Kemal kahramanımızdır. 19 Mayıs’ta doğmuştur 19 Mayıs 2020 | 3.376 Okunma Cumhur İttifakı stratejik, Millet İttifakı taktik önemde 15 Mayıs 2020 | 5.130 Okunma İşte otellerden camilere Haziran’da normalleşme takvimi 13 Mayıs 2020 | 5.176 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar