Trump, Erdoğan’ı YPG/PKK konusunda geri çevirebilir. İşte nedeni…

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın 13 Kasım’da Beyaz Saray’da ABD Başkanı Donald Trump ile yapacağı görüşmedeki taleplerinden birisi de Suriye’de PKK’nın uzantısı YPG ile işbirliğini sonlandırması olacak.

Oysa yeni ortaya çıkan bilgiler, Trump’ın bu talebi geri çevirebileceğini, en azından yeni bir oyalama sürecine girip YPG’ye desteği sürdürebileceğini gösteriyor.

Çünkü ABD Savunma Bakanlığı Pentagon’da geliştirilen yeni bir askeri harekat modelinin ilk uygulaması Suriye’de ve YPG üzerinden yapılıyor. Birazdan ayrıntısıyla bahsedeceğiz ama zaten 16 Ekim’de Erdoğan’ın ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ile YPG’nin sınırın 120 km’lik bölümünde 32 km geri çekileceği anlaşmasına varması ardından Trump’ın petrol bölgelerini tutmak için Suriye’deki birlikleri çekmekten vaz geçmesi bunu gösteriyor. Görünüşte bunun amacı petrol bölgelerinin IŞİD’in ve Suriye hükümetinin eline geçmesini önlemek. Oysa Haseki-Kamışlı hattında yoğunlaşan petrol yatakları aynı zamanda Kürt nüfusun ve ABD destekli PKK kontrolünün bulunduğu yerler.

Neden PKK?

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Erdoğan NATO’dan ne istedi, ne aldı? 05 Aralık 2019 | 9.042 Okunma Erdoğan’dan habersiz iş çeviren AK Parti yöneticisi kim? 04 Aralık 2019 | 9.680 Okunma İbrahim Kalın yayınını kıskanmak: Türkiye’de basının zor halleri 30 Kasım 2019 | 5.910 Okunma Abdullah Gül: Akar ve Kalın’la ikinci görüşme olmadı 27 Kasım 2019 | 4.899 Okunma Kılıçdaroğlu’nun suçu 25 Kasım 2019 | 8.472 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar