Terörle mücadelede “İslamcı” yol ayrımına doğru

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Almanya Başbakanı Angela Merkel’in 2 Şubat Ankara görüşmesinde bardağın dolu tarafını görmek istiyorsanız yapmanız gereken belli.Merkel’in “Birbirimize daha yakın...

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Almanya Başbakanı Angela Merkel’in 2 Şubat Ankara görüşmesinde bardağın dolu tarafını görmek istiyorsanız yapmanız gereken belli.
Merkel’in “Birbirimize daha yakın işbirliği sözü verdik” cümlesi gayet kapsayıcı bir şekilde anlatıyor.
Hayır, tabloyu daha açık seçik görmek istiyorum diyorsanız o zaman iki lider arasında terörün tanımı, ya da sıfatı üzerine yaşanan söz değiş-tokuşuna bakmanızda fayda var.
Merkel, terörizme karşı daha yakın işbirliği sözü verirken, neye karşı olduğunu “PKK dahil” diye sayarken, “İslamcı terör” de deyiverdi.
Erdoğan buna uluslararası basın önünde tepki gösterdi.
“İslamist terör ifadesi biz Müslümanları ciddi manada üzmektedir” dedi, Merkel gibi İslamcı sözcüğünü, ama İngilizcesiyle kullanarak. “Kendisine de aktardım” diye devam edip şunları söyledi:

- “İslam’ın kelime anlamı barıştır. (..) DEAŞ terör örgütünden dolayı, kalkıp 'İslamist terör'ü kullanırsak bu üzücü olur. Bunu lütfen kullanmayalım. Çünkü kullanıldığı sürece biz bunun karşısında durmak durumundayız, sessiz kalırsak bunu kabul olur.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Halkbank ile hatırladık: ABD ile kriz devam ediyor 22 Ocak 2020 | 5.749 Okunma Ekonomi ve siyasette dipten gelen dalga 21 Ocak 2020 | 6.486 Okunma Libya’da mutabakat var da, Erdoğan Berlin’den neden erken ayrıldı? 20 Ocak 2020 | 10.557 Okunma Libya: kazananlar, kaybedenler ve son durum 13 Ocak 2020 | 6.707 Okunma Çalışan Gazeteciler Günü’nün nesini kutlayalım? 10 Ocak 2020 | 4.020 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar