Terörle mücadelede “İslamcı” yol ayrımına doğru

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Almanya Başbakanı Angela Merkel’in 2 Şubat Ankara görüşmesinde bardağın dolu tarafını görmek istiyorsanız yapmanız gereken belli.Merkel’in “Birbirimize daha yakın...

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Almanya Başbakanı Angela Merkel’in 2 Şubat Ankara görüşmesinde bardağın dolu tarafını görmek istiyorsanız yapmanız gereken belli.
Merkel’in “Birbirimize daha yakın işbirliği sözü verdik” cümlesi gayet kapsayıcı bir şekilde anlatıyor.
Hayır, tabloyu daha açık seçik görmek istiyorum diyorsanız o zaman iki lider arasında terörün tanımı, ya da sıfatı üzerine yaşanan söz değiş-tokuşuna bakmanızda fayda var.
Merkel, terörizme karşı daha yakın işbirliği sözü verirken, neye karşı olduğunu “PKK dahil” diye sayarken, “İslamcı terör” de deyiverdi.
Erdoğan buna uluslararası basın önünde tepki gösterdi.
“İslamist terör ifadesi biz Müslümanları ciddi manada üzmektedir” dedi, Merkel gibi İslamcı sözcüğünü, ama İngilizcesiyle kullanarak. “Kendisine de aktardım” diye devam edip şunları söyledi:

- “İslam’ın kelime anlamı barıştır. (..) DEAŞ terör örgütünden dolayı, kalkıp 'İslamist terör'ü kullanırsak bu üzücü olur. Bunu lütfen kullanmayalım. Çünkü kullanıldığı sürece biz bunun karşısında durmak durumundayız, sessiz kalırsak bunu kabul olur.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
15 Temmuz’un kara delikleri 15 Temmuz 2018 | 5.491 Okunma Kadının güçlenmesi erkeğe de iyi gelecek 08 Mart 2018 | 558 Okunma Rusya ve İran’la Suriye çatlağı 11 Ocak 2018 | 7.088 Okunma Erdoğan’ın ilk turda MHP desteğiyle seçilme formülü 10 Ocak 2018 | 10.651 Okunma Bahçeli, Erdoğan’dan çok şey mi istiyor? 09 Ocak 2018 | 7.785 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar