Suriye: İdlib bir yana, asker nasıl dönecek?

Askeri konuları içeriden bilen bir kaynağım “Tommiks’te Kulver Kalesi vardır ya” diye söze başladı; “Hani çölün ortasında Rangerlerin bir gözlem noktası. İşte Suriye topraklarında ondan on iki tanemiz var ve çoğunun etrafında Kızılderililer savaş naraları atarak dönüyor; durumumuz buna benziyor.”

Rusya ve İran ile Astana ve Soçi anlaşmaları yoluyla hükümetin Suriye’nin İdlib şehri etrafına dizdiği on iki askeri ateşkes gözlem noktasından ikisinin Suriye ordusu ve ordunun desteklediği milis güçlerinde kuşatıldığı zaten biliniyordu. Ancak 2 Şubat’ta İdlib’in Serkaib kasabası yakınlarında saldırıya uğrayan Türk askeri konvoyunda 8 şehit verilmesi başka bir tabloyu da ortaya çıkardı. Bölge üzerine derinlemesine araştırma yapan isimlerden Akdoğan Özkan’ın T24’te yazdığına göre, ilk kurulan 12 gözlem noktasının 11’i şu anda Rus hava koruması altında Beşar Esad’a bağlı resmî ve yarı-resmî güçlerin kontrolünde. Özkan bunun yerine daha geri hatta yeni gözlem noktaları kurulmakta olduğunu söylüyor. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Fethullahçıları devlete CHP mi, “Bay Kemal” mi yerleştirdi? 13 Şubat 2020 | 6.754 Okunma Suriye: İdlib bir yana, asker nasıl dönecek? 10 Şubat 2020 | 6.992 Okunma Erdoğan’ın Van’da 33 ölüm haberine tepkisi ne oldu? 07 Şubat 2020 | 5.559 Okunma Suriye’de şehit sayısı artıyor, Rusya ile gerilim 03 Şubat 2020 | 8.569 Okunma İmamoğlu’nu bırakın da Erdoğan’a sorulan sorulara bakın 31 Ocak 2020 | 10.502 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar