Suriye 4.0 Trump ile başlıyor

Halep'ten gelen en son insanlık felaketi haberleriyle birlikte, altıncı yılına girmek üzere olan Suriye iç savaşında bir dönem daha kapanıyor. Aslında bu dönemi, ona üçüncü dönem diyelim, ABD...

Halep'ten gelen en son insanlık felaketi haberleriyle birlikte, altıncı yılına girmek üzere olan Suriye iç savaşında bir dönem daha kapanıyor.

Aslında bu dönemi, ona üçüncü dönem diyelim, ABD Başkanı Barack Obama kapatmak istiyordu.


PKK’nın Suriye kolu ile Rakka’yı IŞİD’in ellerinden alacak ve Hillary Clinton’a 8 Kasım seçimlerinden önce bir başkanlık hediyesi vermiş olacaktı.


Obama’nın bu planını iki gelişme bozdu.


Birincisi, Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev ve işadamı-siyasetçi Cavit Çağlar’ın devreye girmesiyle 27 Haziran’da Rusya ile ilan edilen normale dönüş süreci oldu. Böylece Türkiye’nin Suriye hava sahasında yeniden –kısıtlı da olsa harekât imkânı buldu.


İkincisi de 15 Temmuz kanlı darbe girişiminin hemen ardından, ordunun içinde bulunduğu sarsılmaya rağmen Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Suriye’ye (Özgür Suriye Ordusu'na destek gerekçesiyle) girme kararı. Böylece Türkiye, PKK/PYD’nin ABD’nin IŞİD ile mücadele koruması altında Batı (Efrin) ve Doğu (Kobani) kantonları arasına kama yerleştirmiş oldu.


Böylece PKK/PYD Suriye coğrafyasındaki rahatlığını yitirmiş oldu.


Zaten Clinton’da seçimleri Donald Trump’a kaybetti.


Obama, Erdoğan’ın teklifine kulak verip PKK yerine Türkiye ile işbirliği yapsaydı Rakka, IŞİD’ten Kasım seçimlerinden önce alınabilir miydi?


Obama Rakka’yı düşürebilmiş olsaydı Clinton onun propaganda rüzgârıyla kıl payıyla da olsa kazanabilir miydi?


Bunu bilmek mümkün değil, ama kaybetti.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Menderes ve Bayar: bir 27 Mayıs hikayesi 27 Mayıs 2020 | 3.767 Okunma Davutoğlu ve Babacan: eleştiri yetmiyor, özeleştiri şart 27 Mayıs 2020 | 6.124 Okunma İzmir’deki tehlikeli kışkırtma: arkasında kimler var? 23 Mayıs 2020 | 5.408 Okunma Ankara’da Erdoğan’dan istediğini alma zamanı mı? 21 Mayıs 2020 | 9.554 Okunma Mustafa Kemal kahramanımızdır. 19 Mayıs’ta doğmuştur 19 Mayıs 2020 | 3.378 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar