Salgın: “İnsanları mağdur etmeden 3-4 hafta kapanma şart”

Eğer Erdoğan koronavirüs konusunda da kapanma önlemleri açıklarsa, bu konuda da daha gerçekçi bir çizgiye geçmiş sayılır. Sanırım bıçak kemiğe koronaya yakalanmış doktorların dahi göreve çağırılmasıyla dayandı.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan başkanlığında bugün (17 Kasım) toplanacak Bakanlar Kurulundan koronavirüs Covid-19 salgınına karşı daha sert önlemlerin görüşülmesi bekleniyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca 16 Kasım’daki Bilim Danışma Kurulu toplantısı ardından, sağlıkçıların uzun süredir ısrarlı olduğu “somut tedbirlerin hayata geçirilmesinin” hükümete önerilmesi kararı alındığını söyledi. Bu gelişme üzerine konuşan Türk Tabipler Birliği Merkez Konseyi Başkanı Dr. Şebnem Korur Fincancı hükümete kapanma kararının sokağa çıkma yasağına dönüşmeden 3-4 hafta süresince ve bu süre içinde mağdur olan çalışanlar ve esnafı maddi destekte bulunarak uygulanması çağrısında bulundu
Lokanta, kahvehane, sinema, konser, spor salonu, ibadethane gibi topluca bulunulan mekanlar dışında seyahat kısıtlamasını da kapsayabileceği haberleri alınırken, açıklamanın ya bugün Bakanlar Kurulu ardından ya da 19 Kasım Perşembe günü yapılabileceği öğrenildi. 19 Kasım, Merkez Bankasının yeni faiz oranını açıklayacağı beklentisi bakımından ekonomi için ayrı bir önem taşıyor.

İşte Tabipler Birliğinin önerileri

TTB Başkanı Fincancı bu gelişme üzerine hükümete bir dizi öneride bulundu. YetkinReport’a açıklamalar yapan Fincancı şunları söyledi:
• “Bir süredir daha sıkı önlemler alınması gereği çağrısında bulunuyoruz. Açıklanan rakamların gerçek rakamları yansıtmadığı kuşkumuzu dile getiriyoruz. Bulaşma hızı çok yükseldi. Sadece İstanbul’da, büyük şehirler de değil… On bin nüfuslu bir İç Anadolu kasabasından günde 50 vaka bilgisi alıyoruz.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
ABD’yle ilişkilerde rüzgâr değişiyor: en muhtemel senaryo 19 Mart 2021 | 351 Okunma Mısır virajı ve “Ne diyorsam o” siyasetinin sonu 17 Mart 2021 | 879 Okunma MHP’nin “Fosforlu” kampanyası yeni Anayasayı yatırdı gibi 12 Mart 2021 | 1.504 Okunma Akşener’in Fosforlu Cevriye çıkışı putları kıran türden 11 Mart 2021 | 1.045 Okunma Papa Fransis’in Irak ziyareti, Türkiye ve İran 10 Mart 2021 | 215 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar