Rusya Ortadoğu'ya öyle bir döndü ki

Suriye'de Beşar Esad rejimine bağlı birlikler Halep'te kontrolü ele almaya başladı.Aslında son bir kaç yıldır inanılmaz bir yıkıma sahne olan Halep'ten geriye ne kaldıysa demek lazım, ama isyancı güçler...


Suriye'de Beşar Esad rejimine bağlı birlikler Halep'te kontrolü ele almaya başladı.
Aslında son bir kaç yıldır inanılmaz bir yıkıma sahne olan Halep'ten geriye ne kaldıysa demek lazım, ama isyancı güçler artık Halep'i terk etmeye başladı.

ABD'nin görevi sona ermekte olan Dışişleri Bakanı John Kerry'nin, Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ile 'Halep çözümü üzerine çalışıyoruz' dediğine bakmayın.

Üzerine çalışılacak bir şey kalmadı pek.

Rusya daha bir kaç gün önce Çin'i yanına alıp Halep'te insani amaçlı geçici ateşkesi BM'de veto etti.

Şam hükümeti de bu vetoya dayanarak, isyancı gruplar Halep'ten "temizlenmeden" ateşkes filan yok dedi.

Vladimir Putin, ABD'nin yeni başkanı Donald Trump göreve başlamadan önce, himayesine aldığı Esad'ın Suriye'nin ikinci büyük şehrine de hakim görünmesini istiyor.

Bunun için ABD ile görüşüyormuş gibi yapıp zaman kazanmaya çalışıyor.

Yönetimde geçiş dönemini yaşayan ABD de sanki bunun farkında değilmiş gibi müzakerecilik oynuyor.

Görünen o ki aslında Suriye sahnesindeki bütün aktörler, Türkiye dahil, bunu kabullenmiş durumda; isteyerek ya da istemeyerek.

Türkiye, Halep konusunda eski heyecanında değil.

Bunun bir nedeni hedef revizyonu.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
15 Temmuz’un kara delikleri 15 Temmuz 2018 | 5.497 Okunma Kadının güçlenmesi erkeğe de iyi gelecek 08 Mart 2018 | 558 Okunma Rusya ve İran’la Suriye çatlağı 11 Ocak 2018 | 7.088 Okunma Erdoğan’ın ilk turda MHP desteğiyle seçilme formülü 10 Ocak 2018 | 10.651 Okunma Bahçeli, Erdoğan’dan çok şey mi istiyor? 09 Ocak 2018 | 7.785 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar