Polisin omuzlarında üç ağır yük

İstanbul polisi bu üçüncü haftadır Abdülgadir Masharipov’u arıyor.1 Ocak sabaha karşı İstanbul’da Reina’yı basıp yeni yılı kutlayan 39 kişiyi IŞİD adına öldüren Tacik...

İstanbul polisi bu üçüncü haftadır Abdülgadir Masharipov’u arıyor.
1 Ocak sabaha karşı İstanbul’da Reina’yı basıp yeni yılı kutlayan 39 kişiyi IŞİD adına öldüren Tacik asıllı Özbek vatandaşı; en azından resmi bilgiler şimdilik böyle.
Üstelik gün geçtikçe yeni bilgiler çıkıyor ortaya ama bunlara dair resmi açıklama da yok.
Örneğin, polisin saldırı bölgesine 3-5 dakika içinde ulaştığı sırada teröristin henüz orada olduğu, etrafta önlem alınmaya başladığı halde rahatlıkla olay yerini terk edip sırra kadem bastığı bilgisi…
Ya da şehir alarma geçmiş haldeyken Zeytinburnu’na, ailesine gidip 4 yaşındaki oğlunu da alarak kaçtığı bilgisi…
Katili bulmadan geçen her gün, İstanbul polisi için ayrı bir ıstırap kaynağına dönüştü ama sadece İstanbul polisi için değil, bütün Emniyet teşkilatı ve dolayısıyla hükümet için.
Geçenlerde bir grupla birlikte üst düzey bir yetkiliyle konuşuyorduk. Konu Reina saldırganının yakalanmasına da gelince, yetkili “Orada bir sorunumuz var” dedi mahcubiyetini gizlemeye gerek duymadan; “Düşünün ki Büyükelçinin katili polis teşkilatındandı.”
Yetkilinin kast ettiği Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’un 19 Aralık günü, hem de Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu o esnada Suriye görüşmeleri için Moskova uçağındayken öldürülmesiydi.
Suikastın faili, olay yerinde meslektaşlarıyla girdiği çatışmadan öldürülen polis memuru Mevlüt Mert Altıntaş idi. Altıntaş, cumhurbaşkanı ve başbakan dâhil pek çok ismin –yakın koruması olmasa da- koruma ekibinde görev almış bir polisti.
Cinayeti üslenen olmamıştı ama katilin sosyal çevresi ve eğitim geçmişinde Fethullah Gülen gizli örgütlenmesinin bağlantıları görülebiliyordu.
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’dan özel isteği ile bir Rus güvenlik ekibi de olayın ertesi gününden beri Türkiye’de polise yardımcı oluyor bu cinayet ve arkasındakilerin aydınlatılabilmesi için.
Benim için İstanbul’daki terör saldırısı sorusuna Ankara’daki bir başka terör saldırısıyla cevap gelmesi ilginçti.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Alaturka Kremlinoloji ve Erdoğan’ı anlama çabası 26 Mart 2020 | 6.677 Okunma Korona-kriz hakkında söylenmeyenler, bilmediklerimiz 25 Mart 2020 | 9.343 Okunma Tokyo Olimpiyatları koronaya rağmen iptal edilmiyor 20 Mart 2020 | 3.487 Okunma Salgına hazırlıklı yakalandığımıza inanan var mı? 20 Mart 2020 | 8.028 Okunma Üç zor hafta, ama gerekli: kurallara uyalım 19 Mart 2020 | 5.339 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar