Önümüzdeki iki güne dikkat

Tesadüf mü sayarsınız bilmem ama önümüzdeki iki gün hem Türkiye'de hem dünyada köklü değişimlerin başlangıcı olacak.Türkiye'de Meclis başkanlık anayasasını ikinci defa oylayıp halk...

Tesadüf mü sayarsınız bilmem ama önümüzdeki iki gün hem Türkiye'de hem dünyada köklü değişimlerin başlangıcı olacak.
Türkiye'de Meclis başkanlık anayasasını ikinci defa oylayıp halk oyuna taşıyıp taşımayacağı belli olacak.
Dünyada ise Donald Trump 20 Ocak'ta ABD Başkanı olarak yemin edecek ve görünen o ki uluslararası ilişkilerde daha önce benzeri görülmemiş bir alt üst oluş başlayacak.
Türkiye'de CHP'nin MHP'yi ikna etmek için adeta çırpınışına rağmen AK Parti ya da MHP içinde şu an görülemeyen bir çatlak ortaya çıkmadıkça, Meclis taslağı halk oylamasına devredecek gibi.
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın 22 Ocak'ta başlayacak Tanzanya, Mozambik ve Madagaskar seferi öncesinde bu aşama bitecek diye yapılıyor evdeki hesaplar.
Referandumdan da geçerse Cumhurbaşkanı Erdoğan bütün yürütme gücünü elinde toplayacağı gibi, yürütme üzerinde denge ve denetleme kaynağı olan parlamento ve yargı üzerinde de daha fazla etkiye sahip olacak, gücüne güç katacak yani.
Diyelim ki, şu anda bir işareti yok ama Meclis'te bir yol kazası olur da taslağın tamamı ya da kilit maddeleri 330 altında kalırsa, ne olacağı belli: Erken seçim.
Yani AK Parti ve MHP başkanlığa geçişte tereddüt etmeyecek yeni Meclis gruplarıyla yeniden deneyecekler.
Tabii HDP eş başkanları Selahattin Demirtaş'a 142, Figen Yüksekdağ'a 83 yıl hapis istendiği bir ortamda siyasi yelpazede yeni belirsizlikleri, yeni fay hatlarını da hesaba katmak lazım.
Gerçi referanduma gidilse ve başkanlık referandumda onaylansa bile erken seçim ihtimali var ama, şimdi konumuz o değil.
Yani Erdoğan 2017'de bir şekilde gücüne güç katmaya yönelik bir stratejiyi uygulamaya koymuş görünüyor.
Burada Trump'ın uluslararası siyasi ve ekonomik ilişkilere yapmaya hazırlandığı sert girişe geliyoruz.
Yani Türkiye'deki ve dünyadaki dönüşümlerin örtüşme noktasına.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Menderes ve Bayar: bir 27 Mayıs hikayesi 27 Mayıs 2020 | 3.403 Okunma Davutoğlu ve Babacan: eleştiri yetmiyor, özeleştiri şart 27 Mayıs 2020 | 5.937 Okunma İzmir’deki tehlikeli kışkırtma: arkasında kimler var? 23 Mayıs 2020 | 5.406 Okunma Ankara’da Erdoğan’dan istediğini alma zamanı mı? 21 Mayıs 2020 | 9.552 Okunma Mustafa Kemal kahramanımızdır. 19 Mayıs’ta doğmuştur 19 Mayıs 2020 | 3.378 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar