Neden mi Rusya? Çünkü ABD…

En uçuk bilim kurgu yazarlarının, en koyu komplo teorisyenlerinin hayal edip yazamayacağı kurguları haber olarak yazdığımız günlerden geçiyoruz.Dün Türk askeriyesi, Suriye’de Rusya ile ortak bir operasyon ile El-Bab...

En uçuk bilim kurgu yazarlarının, en koyu komplo teorisyenlerinin hayal edip yazamayacağı kurguları haber olarak yazdığımız günlerden geçiyoruz.
Dün Türk askeriyesi, Suriye’de Rusya ile ortak bir operasyon ile El-Bab çevresindeki IŞİD hedeflerinin vurulduğunu bildirdi.
Ya da başka türlü, mesela şöyle söyleyebiliriz.
ABD öncülüğünde anti-IŞİD koalisyonu içinde yer alan NATO üyesi Türkiye, NATO’nun rakibi Rusya ile birlikte Suriye’deki IŞİD hedefini vurdu.
Üstelik ABD ile Rusya’nın 1992’de Sovyetlerin dağılmasından bu yana görülmemiş ölçüde birbirine girdiği bir sırada…
Düşünün ki ABD Başkanı Barack Obama’nın siber casusluk suçlamalarıyla 35 Rus diplomatını “istenmeyen adam ilan ettiği 29 Aralık’ın ertesi günü Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de 35 Amerikalı diplomatın sınır dışı edileceğini duyurdu.
Soğuk Savaş hareketleri bunlar.
Obama, 20 Ocak’ta görevi devredeceği Donald Turmp’a enkaz bırakmak için elinden geleni yapıyor; Amerikan iç politikası dış politikası üzerinde belki hiç bu kadar yıkıcı etkiye sahip olmamıştı.
Türkiye’nin Suriye hamleleri Amerikan-Rus geriliminin tam ortasında…
Obama 29 Aralık’ta uyandığında aldığı ilk haberlerden birisi Suriye’deki Beşar Esad rejimi ile karşıtlarının Türkiye ve Rusya garantörlüğünde ateşkes üzerinde nihayet anlaştıkları olmuştu.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
15 Temmuz’un kara delikleri 15 Temmuz 2018 | 5.497 Okunma Kadının güçlenmesi erkeğe de iyi gelecek 08 Mart 2018 | 558 Okunma Rusya ve İran’la Suriye çatlağı 11 Ocak 2018 | 7.088 Okunma Erdoğan’ın ilk turda MHP desteğiyle seçilme formülü 10 Ocak 2018 | 10.651 Okunma Bahçeli, Erdoğan’dan çok şey mi istiyor? 09 Ocak 2018 | 7.785 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar