Muhalefet hapis, şirketler kayyum tehdidi altında olursa…

Adalet Bakanlığı 15 Haziran'da iki muhalefet lideri hakkındaki 11 dosyayı Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderdi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve HDP eş-başkanı Selahattin...

Adalet Bakanlığı 15 Haziran'da iki muhalefet lideri hakkındaki 11 dosyayı Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderdi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve HDP eş-başkanı Selahattin Demirtaş aleyhine toplam 11 dosya…

Belli ki devamı gelecek, toplam 787 dosya var 148 vekil aleyhine.

Aynı gün HDP’nin diğer eş-başkanı Figen Yüksakdağ’ın evine dayandı İstanbul polisi. Hayır dokunulmazlık dosyasıyla ilgili değildi, hayır Yüksekdağ evde yoktu, eşi vardı, ama polis milletvekilinin evinde aramayı yaptı.

Yüksekdağ’un “haydutluk” Dün bu aramanın terörle mücadele operasyonu çerçevesinde yapıldığı açıklandı polis tarafından, aradıkları kişiye ait pasaport bulmuşlardı, orada barındığının kanıtıydı bu, mahkeme kararı sonradan da gelebilirdi.

Terör can yakıyor ve terörle mücadele denildiği zaman sorgu sualin kesilmesi isteniyor.

Dokunulmazlıkların kaldırılmasında da aynı şey olmadı mı?

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın HDP’li vekillerin PKK’lı teröristlere yardım ettikleri iddiasıyla yargılanmaları gerektiğini söylemesiyle başlamadı mı süreç?

Peki, Kılıçdaroğlu ve Demirtaş aleyhine savcılığa verilen dosyalar terörle bağlantılı mı?

Hayır, değil. “Cumhurbaşkanına hakaret” ve “Devletin, Meclis’in, hükümetin, yargının manevi kişiliğini aşağılama” suçlamaları üzerine dosyalar.

Cumhurbaşkanına hakaret suçlaması artık dünyanın dilinde; Avrupa Konseyi bile siyasi eleştiri ve hicivin hakaret sayılmaması gerektiğini söyledi geçenlerde; açılan davaların çoğu da zaten gazetecilere ve siyasilere karşı.

AK Parti Erdoğan’ın arzusunu emir sayıp Meclis’e getirdiğinde, Kılıçdaroğlu hem “PKK ile birlikte göstermeye kalkmasınlar” diye, hem de “Hapse atmazsan namertsin” meydan okumasıyla “Evet” oyu vereceğini ilan etmişti.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Suriye’de ABD ile Rusya arasında kaldık, daha kötü haberler gelmeden yanlıştan dönülmeli 23 Ağustos 2019 | 6.281 Okunma Suriye bir daha asla eski Suriye olmayacak: hesaplar ona göre yapılmalı 19 Ağustos 2019 | 4.610 Okunma Akar’ın Suriye sınırı teftişi ABD’yi bir an önce PKK’ya karşı ortak harekata zorluyor ama, ciddi pürüzler var 17 Ağustos 2019 | 4.699 Okunma Muhafazakâr camiada “Ecevit iyi ama çevresi kötü” sendromunun Erdoğan’da tekrarı 16 Ağustos 2019 | 6.871 Okunma Güvenli Bölge, YPG, PKK derken ABD askeri Türk topraklarında… Yanıtı olan ve olmayan sorular. 14 Ağustos 2019 | 9.308 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar