Moody’s komplosu

Baştan söyleyeyim, bana göre de bu kredi değerlendirme şirketlerine olması gerekenden fazla değer veriliyor. İyi not verdiklerinde neredeyse bayram ilan eden hükümetler, notlar kırılınca küplere biniyor. Ama ne benim...

Baştan söyleyeyim, bana göre de bu kredi değerlendirme şirketlerine olması gerekenden fazla değer veriliyor.


İyi not verdiklerinde neredeyse bayram ilan eden hükümetler, notlar kırılınca küplere biniyor.

Ama ne benim iktisatçı olmak gibi bir iddiam var, ne de bu şirketlerin de ticari, siyasi çıkarları olabileceğini göz ardı edecek kadar safım.

Yine de bu Moody’s olayı hakkında söyleyecek iki lafım var.

Çünkü Standart and Poors 15 Temmuz kanlı darbe girişiminin hemen sonrasında alelacele Türkiye’nin notunu kırdığı zaman öfkelenen hükümet Moody’s üç aya kadar bekleyip gelişmeleri göreceğini ilan edince çok sevinmişti.

Gerçi Moody’s 23 Eylül geç saatlerde Türkiye’yi yatırım yapılabilir listesinden çıkarmadan bir gün önce 22 Eylül’de New York’ta Bloomberg kanalına konuşan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan bu kuruluşların değerlendirmelerine önem vermediğini, değerlendirmelerini ekonomik değil siyasi ölçülere göre yaptıklarını söylemişti.

Belki duyduğu bir şey vardı, ondan böyle konuştu.

Çünkü daha bir gün önce, 21 Eylül’de Moody’s Türk ekonomisinin 15 Temmuz darbe girişiminin kötü etkilerinden sıyrılmakta olduğunu ve bunun da muhtemelen “gelecek ay sonundaki” değerlendirmeyi etkileyeceğini söylüyordu.

Dolayısıyla dünkü bakanlar kurulu ardından basın toplantısı düzenleyen hükümet sözcüsü ve Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’un da hakkı var “İki günde ne değişti?” diye sormaya, “Karar siyasi içeriklidir” dedikten sonra.

Kendi internet sitelerinde “hukuk devleti” ve “kurumsal dayanıklılık” alanlarında zafiyete bağlı riskler gördüklerini açıklamışlar.

Peki. İki gün önce göremedikleri bu riskleri nasıl iki gün sonra görmüşler? Kurtulmuş da bunu soruyor.

Herhalde Erdoğan’ın 22 Eylül’de Türk derneklerine hitap ederken “FETÖ şüphesiyle” varlıklarına el konanlara atfen söylediklerinden anında etkilememişlerelerdir. Herhalde Erdoğan’ın “Biz bunlara araziler verdik. (..) Normal şartlarda bunları geri alamazdık. Ama şimdi KHK ile OHAL ile (..) ihanet şebekesinin mallarına mülklerine devlet el koymaya başladı” sözlerini mülkiyet ve yatırım özgürlüğünün tehdit altında olduğu şeklinde yorumlamamışlardır.

Herhalde Erdoğan’ın o Bloomberg mülakatında söylediği “Merkez Bankasın Gülencilerden temizlenmeli, faizler düşürülmeye devam etmeli” sözlerini hemen o anda Merkez Bankasının bağımsızlığına müdahale olarak görmemişlerdir.

Herhalde 23 Eylül’de yine Türk derneklerine hitap ederken, ABD yönetiminin Fethullah Gülen’e işlem yapmamasına kızarak “Neymiş? Mahkemeymiş! Ne mahkemesi ya? Teröristin ne mahkemesi olacak ki?” sözlerini yargı bağımsızlığına müdahale niyeti olarak okumamışlardır.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
ABD Suriye’de Güvenli Bölgeyi nihayet kabul etti ama… 18 Ekim 2019 | 10.988 Okunma Trump’ın Erdoğan’a mektubu utanç verici bir skandal 17 Ekim 2019 | 11.812 Okunma Erdoğan IŞİD konusunda da söylediğini yaptığını göstermeli 14 Ekim 2019 | 6.082 Okunma Suriye harekâtındaki ilk günün tahlili 10 Ekim 2019 | 6.405 Okunma Suriye harekatına ABD destek vermiyor ama “karışmayacağım” diyor 07 Ekim 2019 | 6.887 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar