Medya sürüldüğü dijital gettoda mı susturulacak?

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın örgün medya ardından sosyal medyayı da kontrolü altına alma çabası yeni değil. Ancak geçen hafta sosyal medyanın yasaklanması isteğini dile getirmesi basın ve ifade özgürlüğü bakımından endişe verici.

 Bir adım geriye çekilip baktığınızda şimdiye dek yapılanın manzara, marka değeri ve yaygınlığı olan medya kuruluşlarının sahipliklerinin değiştirilerek iğdiş edilmesi, geri kalanların sosyal medya dediğimiz dijital medya alanına -zorunlu, ya da gönüllü olarak sürülmesi olduğu görülüyor. Şimdi bu dijital gettolara bağımlı halde yaşayan hükümet-dışı medyanın, içinde bulunduğu gettolarla birlikte yok edilmesi aşamasına mı geldik?
Bu süreç, Dinç Bilgin’in elindeyken iflas nedeniyle TMSF kontrolüne geçen Sabah-ATV grubunun 2007 yılında, tek talip olan Ahmet Çalık’a satışıyla başladı. Aynı yıl -o zaman başbakan- Erdoğan’ın Hürriyet’in “Amiral Gemisi” olduğu Aydın Doğan sahipliğindeki Doğan Grubuna çıkışları başladı. Bu çıkışlar 2009’da büyük bir vergi davasına dönüştü. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Ankara dış politikada revizyon işaretleri veriyor Home /Siyaset/Ankara dış politikada revizyon işaretleri veriyor 18 Ocak 2021 | 167 Okunma Biden ekibinin Türkiye-ABD açısından isim isim tahlili 15 Ocak 2021 | 928 Okunma AB bu defa Erdoğan’a inanmak istiyor. Gerçekten. 13 Ocak 2021 | 1.717 Okunma En önemli sorun enflasyon, çözüm bulmak Erdoğan’ın işi 11 Ocak 2021 | 1.780 Okunma ABD’de isyan: seçimle gelen seçimle gitmek istemeyince 07 Ocak 2021 | 1.499 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar