Meclis açılırken Ankara’dan siyasi ve ekonomik görünüm

Korona Covid-19 virüsü salgını nedeniyle iki aydan fazladır uygulanan kısıtlamaların büyük kısmı 1 Haziran itibarıyla kaldırıldı. TBMM de iki aya yakın aradan sonra 2 Haziran’da yeniden açılıyor.

Muhtemelen Temmuz sonuna kadar, yani iki ay kadar bir süre de açık kalacak Meclis. Ortada temel bir soru var. Bu süre içinde Meclis’e Cumhurbaşkanlığı tarafından gönderilecek yasa teklifleri ekonominin toparlanması ve siyasetin demokratikleşmesi amaçlı mı olacak, yoksa AK Parti-MHP ittifakının iktidarını pekiştirilmesi amaçlı mı?
Meclis’in ara verdiği iki ay boyunca, ağırlıkla iktidar yanlısı medya tarafından verilen haberlerle toplum önümüzdeki iki ay boyunca nelerle karşılaşacağına siyasi psikoloji olarak hazırlandı. Dolayısıyla örneğin Cumhurbaşkanlığının Baroların seçim usullerine müdahale edilmesi yasa teklifini Meclis’e ilk sırada göndermesine geniş toplum kesimleri pek şaşırmayacak.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Medya sürüldüğü dijital gettoda mı susturulacak? 06 Temmuz 2020 | 4.271 Okunma Erdoğan kadına şiddete karşı attığı imzadan pişman 03 Temmuz 2020 | 4.931 Okunma Endişe verici gelişmelere topluca bakınca tablo daha vahim 02 Temmuz 2020 | 7.173 Okunma Kılıçdaroğlu: Davul Erdoğan’da tokmak Bahçeli’de 29 Haziran 2020 | 4.384 Okunma Yeni bakanlıklar: Erdoğan da “ver kurtul” tuzağında 26 Haziran 2020 | 6.289 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar