Libya: kazananlar, kaybedenler ve son durum

Türkiye ve Rusya’nın 8 Ocak’ta yaptığı, 12 Ocak’ta ateşkes çağrısına son olarak Libya’nın Doğu ve batı komşuları Mısır ve Cezayir’in de destek vermesiyle Doğu Akdeniz’de savaş ihtimali yerini yerini Almanya’da yapılacak barış görüşmelerine bırakıyor.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın riskli asker gönderme tehdidinin taşları yerinden oynatarak uzlaşma sonucu çıkmasında önemli payı olduğu görülürken Libya sahasında kazananlar ve kaybedenler tablosu da netleşmeye başladı. Kazanan-kaybeden görünümü önce üç saptama yapmak gerekiyor.

1 – Erdoğan’ın Libya’nın BM tarafından tanınan hükümeti Feyiz El-Serrac ile 27 Kasım’da imzaladığı denizcilik anlaşmasından önce Serrac’ın elindeki başkent Trablus‘un Halife Hafter liderliğindeki isyancıların eline geçmesi gün meselesiydi. 14 Aralık güvenlik anlaşması ve 2 Ocak’ta Meclis’ten geçen asker gönderme kararıyla dengeler değişti, Trablus devrilmekten kurtulan hükümetin kontrolünde kaldı.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Erdoğan, Kılıçdaroğlu’nun can güvenliğini önemsemeli 04 Aralık 2020 | 849 Okunma ABD ve NATO ile yaklaşan büyük fırtına 03 Aralık 2020 | 2.668 Okunma Bir Amerikalının gözünden Türkiye’de iyi giden tek şey 02 Aralık 2020 | 3.459 Okunma Kritik NATO toplantısı öncesinde Oruç Reis limana döndü 30 Kasım 2020 | 1.561 Okunma Kırk yıldır bitmeyen ASALA iddiası ve ASALA gerçeği 28 Kasım 2020 | 1.709 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar