Kılıçdaroğlu: Sert muhalefet yapacağız

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, bugün başlayan yeni yasama yılında "sert muhalefet" yapacaklarını söyledi. Dün İstanbul’da Türkiye’deki yabancı basın kuruluşu temsilcilerinin sorularını...

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, bugün başlayan yeni yasama yılında "sert muhalefet" yapacaklarını söyledi.


Dün İstanbul’da Türkiye’deki yabancı basın kuruluşu temsilcilerinin sorularını yanıtlayan Kılıçdaroğlu hükümeti 15 Temmuz kanlı darbe girişimi ardından oluşan beraberlik ruhunu fırsat bilerek “demokrasiyi güçlendirmek yerine geriletmeye” çalışmakla suçladı.

Başbakan Binali Yıldırım’ın 15 Temmuz’dan sonra kendisine “çok kısa süreyle” olağanüstü hale ihtiyaç duyulduğunu “90 gün değil, belki 60 güne kalmadan” sorunun çözüleceğini söylediğini aktaran Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti: “O zaman da söyledim, Parlamentoda demokrasiyi savunacak bir partiye ihtiyaç var, o da CHP, destek veremeyiz dedim. Şimdi bu süre yetmiyor diye uzatıyorlar. Dün (29 Eylül) Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın yaptığı açıklama ise (Erdoğan’ın 12 ay da olabilir açıklaması – MY) bir karşı-darbe fırsatçılığını akla getiriyor. İlk hedefimiz olağanüstü halin olabildiğince kısa sürede tutup, Türkiye’nin olağan hale dönmesini sağlamak.”

Kılıçdaroğlu’na göre Erdoğan ve AK Parti hükümeti, normal zamanda atamayacakları adımları olağanüstü hal üzerinden atmaya çalışıyor. Fırsatçılık suçlaması da buradan kaynaklanıyor.

Sözünü ettiği “sert muhalefeti” ise gerek Kanun Hükmünde Kararnamelerin Meclis’te görüşülmesi sırasında, gerekse 15 Temmuz darbe girişimini araştırma komisyonu çalışmaları süresince göstereceklerini söylüyor. Kılıçdaroğlu’nun bu konudaki açıklamaları şöyle:

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HDP: neler oluyor, sırada parti kapatma mı var? 26 Eylül 2020 | 448 Okunma Yunanistan ve AB ile uzlaşma ekonomiye nefes aldırabilir 24 Eylül 2020 | 581 Okunma Bir hâkim, bir savcı, Bir Düğün Gecesi ve kuvvetler ayrılığı 21 Eylül 2020 | 1.213 Okunma AB’nin Türk imparatorluğu uyarısının anlamı 16 Eylül 2020 | 945 Okunma Erdoğan’ın en büyük şansı Macron 14 Eylül 2020 | 1.813 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar