Kılıçdaroğlu: Sert muhalefet yapacağız

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, bugün başlayan yeni yasama yılında "sert muhalefet" yapacaklarını söyledi. Dün İstanbul’da Türkiye’deki yabancı basın kuruluşu temsilcilerinin sorularını...

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, bugün başlayan yeni yasama yılında "sert muhalefet" yapacaklarını söyledi.


Dün İstanbul’da Türkiye’deki yabancı basın kuruluşu temsilcilerinin sorularını yanıtlayan Kılıçdaroğlu hükümeti 15 Temmuz kanlı darbe girişimi ardından oluşan beraberlik ruhunu fırsat bilerek “demokrasiyi güçlendirmek yerine geriletmeye” çalışmakla suçladı.

Başbakan Binali Yıldırım’ın 15 Temmuz’dan sonra kendisine “çok kısa süreyle” olağanüstü hale ihtiyaç duyulduğunu “90 gün değil, belki 60 güne kalmadan” sorunun çözüleceğini söylediğini aktaran Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti: “O zaman da söyledim, Parlamentoda demokrasiyi savunacak bir partiye ihtiyaç var, o da CHP, destek veremeyiz dedim. Şimdi bu süre yetmiyor diye uzatıyorlar. Dün (29 Eylül) Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın yaptığı açıklama ise (Erdoğan’ın 12 ay da olabilir açıklaması – MY) bir karşı-darbe fırsatçılığını akla getiriyor. İlk hedefimiz olağanüstü halin olabildiğince kısa sürede tutup, Türkiye’nin olağan hale dönmesini sağlamak.”

Kılıçdaroğlu’na göre Erdoğan ve AK Parti hükümeti, normal zamanda atamayacakları adımları olağanüstü hal üzerinden atmaya çalışıyor. Fırsatçılık suçlaması da buradan kaynaklanıyor.

Sözünü ettiği “sert muhalefeti” ise gerek Kanun Hükmünde Kararnamelerin Meclis’te görüşülmesi sırasında, gerekse 15 Temmuz darbe girişimini araştırma komisyonu çalışmaları süresince göstereceklerini söylüyor. Kılıçdaroğlu’nun bu konudaki açıklamaları şöyle:

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Erdoğan IŞİD konusunda da söylediğini yaptığını göstermeli 14 Ekim 2019 | 6.066 Okunma Suriye harekâtındaki ilk günün tahlili 10 Ekim 2019 | 6.396 Okunma Suriye harekatına ABD destek vermiyor ama “karışmayacağım” diyor 07 Ekim 2019 | 6.881 Okunma Ankara’da küçük siyasi yer sarsıntılarına hazır olun 05 Ekim 2019 | 14.789 Okunma Yüzde 40 şifreleri: Erdoğan’ın MHP’siz iktidar sancısı 03 Ekim 2019 | 9.762 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar