Kılıçdaroğlu neden hedefe kondu?

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu dün, 25 Ağustos'ta Artvin'de, Şavşat-Ardanuç arasında konvoyuna yapılan bir silahlı saldırıdan neyse ki kurtuldu. Bir askerin uyanık davranıp roket atma...

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu dün, 25 Ağustos'ta Artvin'de, Şavşat-Ardanuç arasında konvoyuna yapılan bir silahlı saldırıdan neyse ki kurtuldu.

Bir askerin uyanık davranıp roket atma hazırlığındaki bir militanı vurmasıyla daha büyük bir faciadan dönülmüş, İçişleri Bakanı Efkan Ala’ya göre. O arada bir asker şehit düşmüş, iki de yaralı var.

Ala, saldırının “kesinlikle” PKK tarafından yapıldığını ve gelen istihbaratların maalesef doğru çıktığını söyledi.

CHP liderine suikast yapılacağı istihbaratı 15 Temmuz kanlı darbe girişimi sonrasında gelmişti.

Kılıçdaroğlu’nun daha ilk andan itibaren darbe girişimine kesin tavır alması, siyasi husumeti bir kenara bırakarak önceliği darbeye karşı duruşa ve ülke birliğine vermesi belli ki birilerini fazlasıyla rahatsız etmişti.

Ala’nın verdiği PKK bilgisine dayanarak, Şavşat saldırısı, PKK’nın bir siyasi parti liderine ilk saldırısı olduğu da söylenebilir; tabi eğer 2011 yılında PKK’nın Kastamonu’da Başbakan Tayyip Erdoğan’ın korumalarını taşıyan konvoya saldırısı sayılmazsa.

Ala’nın PKK adını “kesinlikle” vermesi dikkat çekici... Çünkü bu güne dek Artvin bölgesinde PKK’nın dikkate değer hiçbir eylemi –eğer olduysa bile- yok kayıtlarda.

Ala bu suikast girişiminin PKK’nın Karadeniz’e açılma planı çerçevesinde gördüğünü de söyleyerek aslında ipucu veriyor.

PKK bu yılın başlarında büyük şehirler ve militan devşirmesi –Karadeniz gibi- zor olan, PKK ismine tepki duyulan bölgelerde eylem yapabilmek için yeni bir taktik geliştirdi.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
AB’nin Türk imparatorluğu uyarısının anlamı 16 Eylül 2020 | 916 Okunma Erdoğan’ın en büyük şansı Macron 14 Eylül 2020 | 1.797 Okunma İşler Ankara’nın kontrolünden çıkmak üzere 11 Eylül 2020 | 9.901 Okunma Gündem saptırma oyununda idam cezası tuzağı 07 Eylül 2020 | 4.498 Okunma Gerici şımarıklık yüz verdikçe astarını istiyor 02 Eylül 2020 | 6.392 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar