Kılıçdaroğlu neden hedefe kondu?

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu dün, 25 Ağustos'ta Artvin'de, Şavşat-Ardanuç arasında konvoyuna yapılan bir silahlı saldırıdan neyse ki kurtuldu. Bir askerin uyanık davranıp roket atma...

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu dün, 25 Ağustos'ta Artvin'de, Şavşat-Ardanuç arasında konvoyuna yapılan bir silahlı saldırıdan neyse ki kurtuldu.

Bir askerin uyanık davranıp roket atma hazırlığındaki bir militanı vurmasıyla daha büyük bir faciadan dönülmüş, İçişleri Bakanı Efkan Ala’ya göre. O arada bir asker şehit düşmüş, iki de yaralı var.

Ala, saldırının “kesinlikle” PKK tarafından yapıldığını ve gelen istihbaratların maalesef doğru çıktığını söyledi.

CHP liderine suikast yapılacağı istihbaratı 15 Temmuz kanlı darbe girişimi sonrasında gelmişti.

Kılıçdaroğlu’nun daha ilk andan itibaren darbe girişimine kesin tavır alması, siyasi husumeti bir kenara bırakarak önceliği darbeye karşı duruşa ve ülke birliğine vermesi belli ki birilerini fazlasıyla rahatsız etmişti.

Ala’nın verdiği PKK bilgisine dayanarak, Şavşat saldırısı, PKK’nın bir siyasi parti liderine ilk saldırısı olduğu da söylenebilir; tabi eğer 2011 yılında PKK’nın Kastamonu’da Başbakan Tayyip Erdoğan’ın korumalarını taşıyan konvoya saldırısı sayılmazsa.

Ala’nın PKK adını “kesinlikle” vermesi dikkat çekici... Çünkü bu güne dek Artvin bölgesinde PKK’nın dikkate değer hiçbir eylemi –eğer olduysa bile- yok kayıtlarda.

Ala bu suikast girişiminin PKK’nın Karadeniz’e açılma planı çerçevesinde gördüğünü de söyleyerek aslında ipucu veriyor.

PKK bu yılın başlarında büyük şehirler ve militan devşirmesi –Karadeniz gibi- zor olan, PKK ismine tepki duyulan bölgelerde eylem yapabilmek için yeni bir taktik geliştirdi.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
ABD Suriye’de Güvenli Bölgeyi nihayet kabul etti ama… 18 Ekim 2019 | 10.964 Okunma Trump’ın Erdoğan’a mektubu utanç verici bir skandal 17 Ekim 2019 | 11.810 Okunma Erdoğan IŞİD konusunda da söylediğini yaptığını göstermeli 14 Ekim 2019 | 6.082 Okunma Suriye harekâtındaki ilk günün tahlili 10 Ekim 2019 | 6.405 Okunma Suriye harekatına ABD destek vermiyor ama “karışmayacağım” diyor 07 Ekim 2019 | 6.887 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar