Kardak geriliminde yeni gelişme

Savunma Bakanı Fikri Işık: “Gerilimi artıran taraf olmayız, ama emrivakiye de boyun eğmeyiz.”Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Yunanistan ile Kardak kayalıkları üzerine tırmanan gerilim üzerine öğle...

Savunma Bakanı Fikri Işık: “Gerilimi artıran taraf olmayız, ama emrivakiye de boyun eğmeyiz.”
Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Yunanistan ile Kardak kayalıkları üzerine tırmanan gerilim üzerine öğle saatlerinde telefonla sorularımızı yanıtladı.Fikri Işık şunları söyledi:
·“Yunanistan son dönemlerde sınır ihlallerini artırdı. Bunlar zaman zaman Yunanistan’ın iç politikasından kaynaklanan sorunlar olabiliyor. Ama bu iyi bir şey değil.
·“İki ülke arasındaki gerilimin artmaması lazım… Yunanistan bizim hem komşumuz, hem de NATO’da müttefikimiz. Aramızda işbirliği anlaşmaları var.
. “Türkiye olarak biz ne gerilimi artıran taraf olmak isteriz, ne de bir emrivakiye boyun eğeriz. Sorunları konuşarak çözmeliyiz. Gerilimin artmaması lazım.”
Işık bu sözleri, Yunanistan Savunma Bakanı Panos Kammenos’un bu sabah (1 Şubat) Kardak kayalıkları etrafında, yanında komutanlarıyla beraber bir helikopter turu atıp, 1996’daki kriz sırasında ölen üç Yunanlı subayın anısına denize çelenk bırakması ardından yaptı.
İki gün önce, 30 Ocak’ta da Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar ve kuvvet komutanları, deniz kuvvetlerine ait bir savaş gemisiyle Kardak yakınlarına gitmiş ve “Buradayız” mesajı vermişti.

İki ülke arasındaki ilişkiler son dönemde yakınlaşıyordu. Türkiye ile Avrupa Birliği arasında, başta Suriyeliler olmak üzere göçmen geri kabul anlaşması, fiilen Türkiye ve Yunanistan arasındaki anlaşmayla işlerlik kazanmış, her iki ülkenin savaş gemilerinin katılımıyla oluşturulan bir NATO gücü yasadışı göçe karşı Ege’de devriye gezmeye başlamıştı.
Keza iki ülke Kıbrıs’taki Türk ve Rum toplumları arasındaki görüşmeleri desteklemiş, yıllar aradan sonra İngiltere’nin de dahliyle garantörler ile birlikte toplantı yapmak mümkün olmuştu.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İçişleri Bakanı Soylu: “Acil Durum” yönetimine geçtik 07 Nisan 2020 | 3.805 Okunma Kılıçdaroğlu’ndan Erdoğan’a: Cevap vermeyeceğim, çünkü… 04 Nisan 2020 | 7.341 Okunma Akşener: devletin vatandaşa vereceği 550 milyonu yok mu? 03 Nisan 2020 | 7.583 Okunma Virüsü Erdoğan’ın 7 aylık maaşı mı durduracak? 31 Mart 2020 | 11.710 Okunma Cumhurbaşkanı artık bu seslere kulak vermeli 30 Mart 2020 | 10.847 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar