İzmir’deki tehlikeli kışkırtma: arkasında kimler var?

İzmir’de 20 Mayıs’ta bazı cami hoparlörlerinden korsan yayınla şarkı çalınması, bunun ertesi gün tekrarlanması geniş tepkilere yol açtı.

Bırakın başka zamanı, Ramazan’ın bitmesine, Bayram’a birkaç gün kala yapılan bu eyleme sadece dindarların, muhafazakârların değil, aklı başında herkesin tepki duyacağı açıktı. Açık bir kışkırtma görünümündeydi.

Çalınan şarkı, İkinci Dünya Savaşında faşist Mussolini rejimine karşı savaşan İtalyan komünist direnişçilerin “partizan marşı” olarak da bilinen “Ciao bella” (Elveda) idi. Zamanla dünyada solcuların ortak şarkısı haline gelmişti. Tesadüfe bakın ki CHP’li Belediye Başkanı Tunç Soyer’in seçildiği akşam arkadaşlarıyla kutlama yaparken çalınan şarkılardandı. Ertesi gün de yine bazı cami hoparlörlerinden Âşık Mahzûni Şerif’in “Yuh, yuh” türküsü, Selda Bağcan’ın sesinden duyuldu. Soyer de, Bağcan da hemen şiddetle kınadılar eylemi; Bağcan yine birileri ülkeyi karıştırıyor diye yakındı. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Meclis açılırken Ankara’dan siyasi ve ekonomik görünüm 01 Haziran 2020 | 4.317 Okunma Erdoğan’a iki soru: biri virüs üzerine, diğeri malum 29 Mayıs 2020 | 5.661 Okunma Menderes ve Bayar: bir 27 Mayıs hikayesi 27 Mayıs 2020 | 3.790 Okunma Davutoğlu ve Babacan: eleştiri yetmiyor, özeleştiri şart 27 Mayıs 2020 | 6.315 Okunma İzmir’deki tehlikeli kışkırtma: arkasında kimler var? 23 Mayıs 2020 | 5.420 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar