İstismar hamlesi AK Parti'yi sarstı

Bir gün önceki açıklamalara bakılacak olursa dün, yani 22 Kasım'da Ankara'da iki önemli gelişme olacaktı. Biri, Başbakan Binali Yıldırım’ın başkanlığında toplanacak Ekonomik Koordinasyon Kurulu...


Bir gün önceki açıklamalara bakılacak olursa dün, yani 22 Kasım'da Ankara'da iki önemli gelişme olacaktı.

Biri, Başbakan Binali Yıldırım’ın başkanlığında toplanacak Ekonomik Koordinasyon Kurulu idi. ABD’de Donald Trump’ın seçilmesi tuz biber olmuş, liranın Amerikan doları karşısında değer kaybı durdurulamıyordu.

Diğeriyse hükümetin 21 Kasım’da kararlaştırdığı üzere, altı AK Parti milletvekilinin 17’yi 18’e bağlayan gece bir oldubitti girişimiyle Meclis’e taşıdığı çocuk istismarcılarına dair değişikliğin yeniden oylanmasıydı. Yıldırım 21 gecesi, önergenin geri çekilmeyeceğini, ancak muhalefet kendi teklifiyle gelirse değiştirilebileceğini söylemişti.

Oysa 22 sabahı Yıldırım, Ankara Esenboğa havalimanında kameralar karşısına geçti İstanbul’daki bir dijital gelişmeler toplantısına katılacağını açıkladı.

Ekonomik Koordinasyon Kurulu iptal edilmişti.

Ve 18 Kasım’dan bu yana Türkiye’yi ayağa kaldıran önerge geri çekilmişti.

Sadece bunlar değil, AK Parti Meclis grup toplantısı da yapılmayacaktı.

Acaba Bunda AK Parti’nin iktidarda olduğu 14 yıl boyunca –belki 1Mart 2003 Irak tezkeresi dışında- karşı karşıya kaldığı en ciddi iç uyum sorunu olan istismar önergesinin payı var mıydı?

Bunu anlamak için filmi yavaş yavaş geriye sarıp ayrıntılara dikkat etmemiz gerekiyor.

Yıldırım 21 Kasım sabahına, AK Partili kadın milletvekilleri ve partinin kadın yöneticileri ile toplantıyla başladı.

Başbakanın programında iki saat sürmesi gereken bu toplantı dört saatte ancak tamamlanabildi; Ankara’da “MGK gibi” esprileri yapıldı.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
15 Temmuz’un kara delikleri 15 Temmuz 2018 | 5.497 Okunma Kadının güçlenmesi erkeğe de iyi gelecek 08 Mart 2018 | 558 Okunma Rusya ve İran’la Suriye çatlağı 11 Ocak 2018 | 7.088 Okunma Erdoğan’ın ilk turda MHP desteğiyle seçilme formülü 10 Ocak 2018 | 10.651 Okunma Bahçeli, Erdoğan’dan çok şey mi istiyor? 09 Ocak 2018 | 7.785 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar