IŞİD vurdu, Trump çıktı

Biz ne yazık ki kanıksamaya başladık IŞİD katliamlarını, PKK katliamlarını… ABD yönetimi için bu tür terör saldırıları uzak topraklarda çıkan ve orada kontrol altında tutulması...

Biz ne yazık ki kanıksamaya başladık IŞİD katliamlarını, PKK katliamlarını…

ABD yönetimi için bu tür terör saldırıları uzak topraklarda çıkan ve orada kontrol altında tutulması, orada geriletilmesi, kendi topraklarına sıçramaması gereken belalar.

Amerikan yönetimlerinin 11 Eylül 2001’deki El Kaide saldırısından bu yana en çok özen gösterdiği konulardan birisi bu.

Ama El Kaide’nin açtığı yoldan ilerleyip terörizmin çıtasını daha da yükselten IŞİD, sınır tanımayan yöntemleri ne yazık ki 12 Haziran günü ABD topraklarında en kanlı eylemini gerçekleştirdi.

Orlando da bir eşcinsel kulübünü basan Afgan kökenli Omar Metin 49 kişiyi öldürdü, 53 kişiyi yaraladı, kendisi de polisle çatışmada öldürüldü.

IŞİD saldırıyı üstlenince FBI “doğru değil” dedi önce, çünkü iki defa soruşturmuşlardı kendisini daha önce, kanıt bulamamışlardı.

Ama ABD’nin 112’si 911 militanın kendilerini arayarak IŞİD’e bağlılık yemini ettiğini, bunun kayıtta olduğunu açıkladı.

ABD Başkanı Barack Obama böylelikle iki kat zorda kalmış oldu.

Birincisi FBI gafı nedeniyle.

İkincisi de yaklaşan başkanlık seçimleri nedeniyle.

Obama, Demokratların adayı Hillary Clinton’un adaylığını destekliyor. Demokratlar, Cumhuriyetçilerin adayı Donald Trump’un aksine, ayrımcı söylemden kaçınıyorlar; siyahlardan, Meksika göçmenlerinden, Müslümanlardan da oy bekliyorlar.

İşte o nedenle Obama –doğrusunu yaptı- ve bu terör saldırısını kınarken “İslamcı” sözünü kullanmadı.

Trump bu fırsatı ganimet bilerek belden aşağı vurmaya başladı.

Twitter mesajında, eğer “radikal İslamcı terör” diyemeyecekse Obama’nın derhal istifa etmesini istedi. Ayrıca şimdiye dek bu konudaki tutumunun doğru çıkmasından dolayı tebrik mesajları aldığını da yazdı.

Trump daha önce Müslümanlara ayrımcı sözleri nedeniyle eleştirilmişti. Ama sadece Müslümanlara değildi ki ayrımcılığı; Meksikalı göçmenlere, Avrupalı göçmenlere, Katoliklere, eşcinsellere karşı da aynı önyargıyla yaklaşıyordu.

En son Meksika göçmenlerine hakarete varan söylemleri nedeniyle bazı güney şehirlerinde ayaklanmalar çıkmış, Amerikan bayrakları yakılmış, Trump’ın bir ara anketlerde Clinton’a yaklaşan oy oranı yeniden baş aşağı dönmüştü.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Suriye bir daha asla eski Suriye olmayacak: hesaplar ona göre yapılmalı 19 Ağustos 2019 | 2.844 Okunma Akar’ın Suriye sınırı teftişi ABD’yi bir an önce PKK’ya karşı ortak harekata zorluyor ama, ciddi pürüzler var 17 Ağustos 2019 | 4.660 Okunma Muhafazakâr camiada “Ecevit iyi ama çevresi kötü” sendromunun Erdoğan’da tekrarı 16 Ağustos 2019 | 6.641 Okunma Güvenli Bölge, YPG, PKK derken ABD askeri Türk topraklarında… Yanıtı olan ve olmayan sorular. 14 Ağustos 2019 | 9.289 Okunma 15 Temmuz’un kara delikleri 15 Temmuz 2018 | 5.570 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar