İngilizin pişmanlığı Türkiye'ye yarar mı?

Şimdi komplo teorisi yapacak olsam Ortadoğu'nun dökülen sınırlarına ilham veren Sykes-Picot anlaşmasını 100'üncü yılında, laneti o zamanlar üzerinde güneş batmayan İngiliz imparatorluğundan geriye...

Şimdi komplo teorisi yapacak olsam Ortadoğu'nun dökülen sınırlarına ilham veren Sykes-Picot anlaşmasını 100'üncü yılında, laneti o zamanlar üzerinde güneş batmayan İngiliz imparatorluğundan geriye kalanı çarptı derdim. Ama onu komplo teorisi uzmanı meslektaşlarıma bırakıp konumuza girelim.

Önce bir soru.

İngiltere'de AB'den çıkış sonrası yaşanan pişmanlığa ne denir?

İngilizce bilenler için bir de ipucu: AB'den çıkış, yani Exit isteyenler, Britanya ile bir araya getirip 'Brexit' demişlerdi kampanyalarına.

Evet, doğru bildiniz. Şimdi de pişmanlık anlamındaki 'Regret' ile birleştirip 'Bregret' sözcüğü kazandırdılar zengin lisanlarına.

Dün itibarıyla 23 Haziran Brexit referandumunun, halkoylamasının tekrarlanması için imza verenlerin sayısının iki milyona ulaştığı haberi vardı ajanslarda;
çıkışa, malum 1 milyon 200 bin oyla karar verdiler.

Halkoylamasından bir gün sonra Google'dan en çok 'Brexit nedir?' diye sormuş Britiş kullanıcılar; ikinci en çok sorulan da "AB nedir?", iyi mi?

Yani o iyi eğitimli, efendime söyleyeyim en gelişmiş demokrasiyi yaşatan İngilizler neyin ne olduğunu bilmeden basmışlar mührü 'Exit'in üzerine.

Hep şunu savunageldim:

Görünüşte en demokratik yöntem zannedilse de, özellikle stratejik konularda referandum, başvurulabilecek en son, en geri siyasi aygıttır.

Referandum seçim değildir.

Mesela 7 Haziran 2015 seçiminin hemen ertesinde yapılan referandumda AK Parti oylarının arttığı görüldü. Bunda en büyük pay belki de daha seçim gecesi hiç bir koalisyonda yer almayacağını açıklayıp yeniden seçim isteyen MHP lideri Devlet Bahçeli'nin oldu. Ama Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan bundan kendi Başkanlık hedefi doğrultusunda doğru sonucu çıkardı. Ahmet Davutoğlu'nu CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile koalisyon kurmaktan caydırdı ve 1 Kasım seçimlerinde AK Parti yine sandıktan çıktı.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Menderes ve Bayar: bir 27 Mayıs hikayesi 27 Mayıs 2020 | 3.410 Okunma Davutoğlu ve Babacan: eleştiri yetmiyor, özeleştiri şart 27 Mayıs 2020 | 5.984 Okunma İzmir’deki tehlikeli kışkırtma: arkasında kimler var? 23 Mayıs 2020 | 5.407 Okunma Ankara’da Erdoğan’dan istediğini alma zamanı mı? 21 Mayıs 2020 | 9.552 Okunma Mustafa Kemal kahramanımızdır. 19 Mayıs’ta doğmuştur 19 Mayıs 2020 | 3.378 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar