İkinci Mercidabık muharebesi kapıda

Genelkurmay kaynakları dün, 3 Ekim sabahı 15 Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) üyesinin IŞİD tarafından öldürüldüğünü duyurdu. Dabık yolunda Türk Silahlı Kuvvetlerinin hava, topçu ve lojistik...


Genelkurmay kaynakları dün, 3 Ekim sabahı 15 Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) üyesinin IŞİD tarafından öldürüldüğünü duyurdu.

Dabık yolunda Türk Silahlı Kuvvetlerinin hava, topçu ve lojistik desteğiyle ilerliyorlardı.

Muhtemelen mayınlı bir tuzağa düşmüşlerdi.

Bu açıklama yarım gün kadar önce, 2 ekim akşamı ABD tarafından gelen bir açıklamada eksik kalan kısmı tamamlıyor gibiydi.

O açıklamayı yapan ABD Başkan'ı Barack Obama'nın IŞİD ile mücadele özel temsilcisi Brett McGurk idi.

McGurk, Türkiye destekli isyancı güçlerin Dabık'ı IŞİD'den almak üzere başlattığı harekata ABD önderliğindeki koalisyonun tam destek vereceğini söylüyordu.

Bu açıklama McGurk dahil üst düzey Amerikalı asker, diplomat ve istihbaratçılardan oluşan bir heyetin geçen hafta Ankara'daki temaslarının üstüne geldi.

O temaslarda IŞİD'e karşı bir büyük taarruzun görüşmelerinin yapıldığı belliydi; bunun ilk örneği Dabık'ta olacak.

Ve belki de Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın 'YPG'yi bırakın, Rakka'yı beraber temizleyelim' önerisi Dabık harekatıyla sınanacak.

Tabii bir de El Bab var Türkiye açısından Dabık'tan sonra sırada.

Dabık küçük bir yerleşim birimi, ancak önemi büyük ve IŞİD ile yoğun çatışmalara sahne olabilir.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Erdoğan IŞİD konusunda da söylediğini yaptığını göstermeli 14 Ekim 2019 | 6.066 Okunma Suriye harekâtındaki ilk günün tahlili 10 Ekim 2019 | 6.396 Okunma Suriye harekatına ABD destek vermiyor ama “karışmayacağım” diyor 07 Ekim 2019 | 6.881 Okunma Ankara’da küçük siyasi yer sarsıntılarına hazır olun 05 Ekim 2019 | 14.789 Okunma Yüzde 40 şifreleri: Erdoğan’ın MHP’siz iktidar sancısı 03 Ekim 2019 | 9.762 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar