Hotamışlıgil: Türkiye korona savaşında şimdilik başarılı

Prof. Dr. Gökhan Hotamışlıgil ile 16 Mart’ta koronavirüs konusunda telefonla konuştuğumuzda hayli üzgündü.

ABD’nin Harvard Üniversitesinde başında bulunduğu ve Nobel ödülüne aday çalışmaların yapıldığı genetik hastalıklar laboratuvarı, koronavirüs salgını nedeniyle geçici olarak kapatılıyordu. Dünyanın en iyi üniversiteleri arasında yer alan Harvard’ın tıp fakültesinde bir süre yalnızca doğrudan koronavirüs araştırmaları ve teşhis amaçlı klinik laboratuvarları açık kalacaktı. “Üzücü oldu” dedi Hotamışlıgil, “25 yıldır aralıksız çalışıyoruz burada, üzücü ama doğru karar, böyle gerekiyordu.”
Aslında Hotamışlıgil’i aramamın nedeni daha erken saatlerde yayınladığı bir Twitter mesajıydı. Tanınmış bilim insanı bu mesajında “Tüm dünya ülkelerinde salgının hızı aynı” diyordu; “Sadece başlangıç zamanları farklı. Bunun anlamı: Türkiye’nin önünde Amerika olmak için 1 hafta, İtalya olmak için de en fazla 2 hafta vakit var.” Konuştukça anlaşıldı ki aslında bunun tersi de doğruydu. Yani, Türkiye doğru adımları, doğru zamanda atarsa, ABD’nin, İtalya’nın karşılaştığı kadar kötü tabloyla karşılaşmayabilirdi. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Kılıçdaroğlu’ndan Erdoğan’a: Cevap vermeyeceğim, çünkü… 04 Nisan 2020 | 5.317 Okunma Akşener: devletin vatandaşa vereceği 550 milyonu yok mu? 03 Nisan 2020 | 7.532 Okunma Virüsü Erdoğan’ın 7 aylık maaşı mı durduracak? 31 Mart 2020 | 11.687 Okunma Cumhurbaşkanı artık bu seslere kulak vermeli 30 Mart 2020 | 10.836 Okunma Alaturka Kremlinoloji ve Erdoğan’ı anlama çabası 26 Mart 2020 | 6.768 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar