Erken seçim mi? Cidden mi?

Erken seçim lafının konuşulduğu ve erken seçime gidilmediği kaç örnek hatırlıyorsunuz?Hem de erken seçimi ortaya atanın MHP lideri Devlet Bahçeli olduğu?Türkiye’deki son üç erken...

Erken seçim lafının konuşulduğu ve erken seçime gidilmediği kaç örnek hatırlıyorsunuz?
Hem de erken seçimi ortaya atanın MHP lideri Devlet Bahçeli olduğu?
Türkiye’deki son üç erken seçimin tamamında bu sözü ilk ortaya atan Bahçeli oldu.
- Koalisyon ortağı olduğu halde 2002 Temmuz’unda “seçime gidelim” diyen Bahçeli’ydi. Kasım 2002 seçimlerinde AK Parti tek başına iktidara geldi, MHP Meclis dışı kalan partiler arasında yer aldı.
- Meclis’te 367 cumhurbaşkanlığı seçimi krizi ve e-muhtıraya sahne olan Nisan 2007’de ilk erken seçimden söz eden yine Bahçeli oldu. Temmuz 2007’de yapılan seçimden AK Parti güçlenerek çıktı ve Bahçeli’nin desteğiyle Abdullah Gül cumhurbaşkanı seçildi.
- Daha seçimlerin yapıldığı ve AK Parti’nin Meclis çoğunluğunu yitirdiği 7 Haziran 2015 gecesi “koalisyon olacağına erken seçim olsun” diyen yine Bahçeli idi. Kasım 2015 seçimlerinde AK Parti yeniden çoğunluğa sahip oldu ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın başkanlık sistemini Bahçeli desteğiyle Meclis’e getirdi.
Bahçeli Türkiye’de erken seçim deyince, moda deyimle “bir marka”.
Aynı zamanda “siyasi istikrar” adına istediği her erken seçimde Erdoğan ve iktidardaki AK Parti’nin gücünün artmasına vesile olan bir muhalefet lideri.
Şimdi de tam Bahçeli’nin istediği gibi “Türk tipi Cumhurbaşkanlığı” adı verilen icracı başkanlık modeline geçiş oylamaları sırasında, 11 Ocak akşamı erken seçim sözünü sarf ediverdi.
Doğrusu bu defa bir koşul koymuştu, eğer Meclis referandum, halk oylaması kararı almazsa erken seçim diyordu ama o sıralarda ilk oylamalar hem AK Parti, hem de MHP saflarında, etkili CHP muhalefetinin de etkisiyle gedik açılıp açılmayacağı sorularına yol açmıştı.
Zaten bu yüzden Bahçeli’nin çıkışı, doğrudan MHP saflarına “referandum çıkmazsa –başta muhalifler olmak üzere- milletvekilliğiniz 2019’u beklemeden sona erer” ihtarı olarak yorumlandı.
Belki da benzeri bir kaygıyla, AK Partiden de Mustafa Şentop aracılığıyla destek geldi bu çıkışa: Referandum olmazsa seçim.
Özgür Özel, CHP adına işi bambaşka bir mecraya taşıdı: Madem erken seçim isteniyordu, o zaman referandum yerine erken seçim yapılabilirdi.
CHP böylece başkanlık sistemine geçiş tartışmalarının yenilenmiş Meclis’te ve tercihan Olağanüstü Hal’in son bulması ardından tartışılabileceğini de ima ediyordu.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İzmir’deki tehlikeli kışkırtma: arkasında kimler var? 23 Mayıs 2020 | 5.378 Okunma Ankara’da Erdoğan’dan istediğini alma zamanı mı? 21 Mayıs 2020 | 9.477 Okunma Mustafa Kemal kahramanımızdır. 19 Mayıs’ta doğmuştur 19 Mayıs 2020 | 3.376 Okunma Cumhur İttifakı stratejik, Millet İttifakı taktik önemde 15 Mayıs 2020 | 5.130 Okunma İşte otellerden camilere Haziran’da normalleşme takvimi 13 Mayıs 2020 | 5.198 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar