Erdoğan emaneti ehline bakın nasıl veriyor?

Boğaziçi Üniversitesi rektörlüğüne yapılan atama ben maalesef hiç sevmediğim türde bir hatırlatmaya adeta mecbur bıraktı. Siyasi değerlendirmelerde din, inanç referansları kullanmaktan ömrüm boyunca kaçındım, yanlış bulurum.

Boğaziçi Üniversitesi rektörlüğüne yapılan atama ben maalesef hiç sevmediğim türde bir hatırlatmaya adeta mecbur bıraktı. Siyasi değerlendirmelerde din, inanç referansları kullanmaktan ömrüm boyunca kaçındım, yanlış bulurum. Din ve devlet işlerinin ayrı tutulması demek olan Anayasa’daki laiklik ilkesine içtenlikle bağlıyım. Ancak Boğaziçi Üniversitesi rektörlüğüne Prof. Dr. Melih Bulu’nun atanması ve üniversitenin buna gösterdiği tepki bende Süleyman Demirel’in bu gibi durumlarda sık sık baş vurduğu “Emaneti ehline verin, insanları adaletle yönetin” cümlesini çağrıştırdı.

Bu cümle Kuran’daki bir ayetin özetidir. Nisa Suresinin 58’inci ayetinde “Allah size, emanetleri mutlaka ehline vermenizi ve insanlar arasında hükmettiğiniz zaman adaletle hükmetmenizi emreder” yazılı.

Dediğim gibi, benim siyaset alanında dini referanslarım yok, bundan kaçınırım. Ama Erdoğan’ın var. AK Partililerin büyük çoğunluğunun da var. Devlet yönetimine, siyasete dinsel referanslar veriyorlar sık sık. Buradaki ideolojik tutarsızlığı tartışmaya açmak adına bu hatırlatma ve bu soru zorunlu oldu: Erdoğan emaneti ehline böyle mi veriyor?

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
AB bu defa Erdoğan’a inanmak istiyor. Gerçekten. 13 Ocak 2021 | 1.688 Okunma En önemli sorun enflasyon, çözüm bulmak Erdoğan’ın işi 11 Ocak 2021 | 1.774 Okunma ABD’de isyan: seçimle gelen seçimle gitmek istemeyince 07 Ocak 2021 | 1.495 Okunma Erdoğan-Bahçeli: gözler yalan söylemez. Sorunlar kapıda 06 Ocak 2021 | 1.532 Okunma Erdoğan emaneti ehline bakın nasıl veriyor? 05 Ocak 2021 | 2.428 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar 1 yorum