Davutoğlu’nun açmakla tehdit ettiği “defterlerde” ne sırlar gizli? Erdoğan neden karşı çıkıyor?

Pandora’nın kutusunu aralayıp içinden ortalığa saçılması muhtemel kötülükleri haber veren kişi, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Abdullah Gül’ün önünü kesmek üzere Başbakanlık ve AK Parti Genel başkanlığını devrettiği, halen partisinin üyeliği devam eden Ahmet Davutoğlu oldu.

Davutoğlu, Erdoğan’ın 23 Ağustos’taki gecikmiş AK Parti’nin 18’inci doğum günü partisine çağrılmayıp, bir de parti tarihçesinden kazıtır gibi tanıtım videosunda yok sayınca, Davutoğlu Sakarya’da “Terörle mücadele konusunda defterler açılırsa, birçok kişi insan yüzüne çıkamaz” diye bir tepki gösterdi. Erdoğan da buna 24 Ağustos’ta Sakarya’da cevap verdi: “Kimse kendi ikbali, kendi hırsı için memleketi ateşe atamaz”.

Bu karşılıklı tehditler Davutoğlu’nun da –zamanında savunduğu- “Cumhurbaşkanına hakaret” ya da “devlet sırlarını ifşaat” suçlamalarıyla yargılanıp hapse girmesiyle sonuçlanıp sonuçlanmayacağını kimse şimdiden söyleyemez. Ama artık ok yaydan çıkmış görünüyor. Çünkü bu aşamadan sonra Davutoğlu CHP, HDP ve İYİ Partiden çağrıları yok sayıp defterleri açmazsa, hem Erdoğan’ın uyarısı sonrası söyleyeceğinden vazgeçmiş, hem de muhtemel suça ortaklığı sürdürmüş sayılır. Çünkü terörle mücadele insan hayatı ve ülke güvenliğini ilgilendirir ve sonucu sadece insan içine çıkamamak ile sınırlı olamaz; yargının işi sayılır. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
AK Parti’de neler oluyor? Maklube tartışmasının perde arkası 21 Eylül 2019 | 9.468 Okunma Umutlar Trump görüşmesinde ama ABD ile ipler yeniden geriliyor 20 Eylül 2019 | 4.860 Okunma Üçlü zirveyi bir de böyle okuyun: Suriye siyaseti değişiyor 17 Eylül 2019 | 9.951 Okunma Erdoğan çıkış arıyor: umutlar Putin ve Ruhani’yle Beştepe, Trump’la New York, Cipriani’de 16 Eylül 2019 | 6.794 Okunma Trump’ın İran hamlesi, İsrail ve Türkiye’ye muhtemel etkileri 13 Eylül 2019 | 5.063 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar 2 yorum